Szczecińskie uczelnie przywitały stypendystów FDNT

Dla stypendystów FDNT tydzień rozpoczął się od wizyty na szczecińskich uczelniach. Gimnazjaliści i licealiści przez dwa dni mogli poczuć się prawdziwymi studentami; zapoznali się także z historią uczelni oraz ofertą edukacyjną. Spotkanie mogło dojść do skutku dzięki życzliwości władz Akademii Morskiej, Akademii Sztuki, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przyjął stypendystów bardzo serdecznie. Poszczególne grupy zostały oprowadzone po salach wykładowych oraz podziwiały prace studentów. Zajęcia zostały przygotowane niezwykle atrakcyjnie. Gimnazjaliści i licealiści mogli wysłuchać wykładów z matematyki i fizyki na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. Na warsztatach rysunkowych „Sześcian w przestrzeni”, osoby, którym najdokładniej i w jak najkrótszym czasie udało się narysować bryłę otrzymały nagrody książkowe. Natomiast kolejna z grup sprawdzała zawartość witaminy C w różnych owocach i warzywach.

Największa na Pomorzu Zachodnim uczelnia, czyli Uniwersytet Szczeciński, wzbudziła zainteresowanie przede wszystkim szerokim wachlarzem kierunków na dziesięciu wydziałach: Humanistycznym, Matematyczno-Fizycznym, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Biologii, Prawa i Administracji, Zarządzania i Ekonomiki Usług, Teologicznym, Filologicznym, Nauk o Ziemi oraz Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia. Kadra zachęciła stypendystów, aby w przyszłości właśnie tu przyszli na studia. Ewelina, licealistka, podzieliła się swoimi wrażeniami: „Moja grupa wysłuchała wykładu o «Wielkich pytaniach filozofii». Świetnie trafiłam, ponieważ ostatnio zainteresowałam się filozofią dzięki mojemu nauczycielowi od języka polskiego. Jestem na razie po pierwszej klasie liceum, ale Szczecin jest takim pięknym miastem, że tę uczelnię wezmę pod uwagę wybierając kierunek studiów”.

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym stypendyści zapoznali się z wymogami, które trzeba spełnić, aby w przyszłości móc zostać lekarzem bądź innym pracownikiem służby zdrowia. Warto wiedzieć, że na tej uczelni wykładali znani i cenieni w środowisku lekarskim profesorowie, m.in. prof. Jan Lubiński, którego zespół badawczy jako pierwszy wykazał, że skłonność do nowotworów jest dziedziczona w genach. Aby zachęcić stypendystów do podjęcia studiów na uczelni, trzeba dodać, że studentów kierunków medycznych zapraszamy do podjęcia wolontariatu jako służba medyczna na naszych wakacyjnych obozach.

Akademia Sztuki to młoda uczelnia, ale dynamicznie się rozwijająca. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczyli w warsztatach fotograficznych oraz podziwiali prace studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. Dowiedzieli się także, że Akademia Sztuki to pierwsza w Polsce uczelnia publiczna kształcąca w różnych dziedzinach sztuki. Aby zostać studentem Akademii trzeba mieć udokumentowaną działalność artystyczną i zdać na maturze Historię sztuki.

Być studentem Akademii Morskiej w Szczecinie to prawdziwy zaszczyt i nie lada wyzwanie. Kształci się tu profesjonalistów pracujących zarówno na morzu, jak i lądzie, a co najważniejsze flota światowa potrzebuje kapitanów, oficerów pokładowych czy oficerów mechaników okrętowych. Nie tylko stypendyści, ale i stypendystki zwiedzające Akademię były zachwycone. Grupa z ośrodka przy ul. Kordeckiego z zapałem zapewniła, że mogą tu spędzić cały dzień, a widzieli silniki okrętowe, byli w pomieszczeniu nawigacyjnym oraz usłyszeli wspaniałą opowieść dotyczącą gwiazdozbiorów.

Stypendyści, zapoznaliście się już z uczelniami, może warto podjąć wyzwanie i rozpocząć studia właśnie w Szczecinie. Zachęcamy!

 Anna Daniewicz