Jaka jest najbardziej interesująca forma poznania nowego miasta w szybkim i wydajnym tempie? Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna – GRA MIEJSKA. W rywalizacji wzięli dzisiaj udział stypendyści, którzy mieli 2h, aby uporać się z 28 zadaniami. O godzinie 10:00 na Jasne Błonia zaczęły napływać pierwsze grupy gimnazjalistów, natomiast licealiści przybyli tam o 14:45.
Czy stypendyści są zadowoleni z takiej formy spędzania obozowego czasu? Jedna z grup, „Żółta Mafia”, odpowiada, że już nie mogą się doczekać, kiedy wyruszą na podbój miasta. Podczas trwania gry chcą się po prostu dobrze bawić, zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zintegrować się, a co najważniejsze – wygrać!
Stypendyści mogli zobaczyć dzisiaj wiele interesujących miejsc, m.in. Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Akademię Morską, Ogród Różany oraz wiele innych miejsc takich jak Fontanna Orła Białego, zegar słoneczny czy pomnik Colleoniego. Wszystko za sprawą pytań dotyczących historii miasta Szczecina.
Jednak prawdziwym hitem okazały się zadania wymagające od uczestników zarówno sprawności intelektualnej, jak i fizycznej. Z wielkim zaskoczeniem mieszkańcy Szczecina obserwowali grupę stypendystów pod Teatrem Letnim śpiewającą piosenki, w tekście których pojawiało się słowo „statek”. Na Alei Kwiatowej niecodziennym widokiem była młodzież w żółtych koszulkach skacząca żabką dookoła zegara słonecznego. Wały Chrobrego rozbrzmiewały morskimi opowieściami, a na deptaku trwała sesja zdjęciowa z mieszkańcami miasta.
Zmęczone, ale zadowolone grupy w wyznaczonym czasie przybywały na Jasne Błonia, aby oddać wypełnione karty odpowiedzi. Komisja Obozowa ds. Gry Miejskiej zebrała już wszystkie karty, które zgodnie z regulaminem zostaną sprawdzone i wyłonieni zostaną zwycięzcy, którzy podczas Dnia Sportu otrzymają atrakcyjne nagrody.
Mamy niespodziankę dla naszych czytelników. Oto 10 wybranych zadań, z którymi m.in. musieli zmierzyć się nasi stypendyści. Tylko teraz, dzięki naszej stronie internetowej, macie okazję się z nimi zapoznać. Dacie radę? Zaczynamy!
- „Na górze róże, na dole fiołki…” Wypisz 4 gatunki róż rosnących na Różance.
- Plac Szarych Szeregów wszystkim dobrze znany, powiedz przyjacielu, jak był wcześniej nazywany.
- Akademików US-u jest w Szczecinie kilka, nazwa związana z morzem to nie żadna pomyłka. Podaj nazwy wszystkich akademików Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Brama Brandenburska jest w Berlinie, a jakie są w Szczecinie? Wymień bramy znajdujące się w Szczecinie.
- Wały Chrobrego liczą schodów wiele, więc podajcie ich liczbę drodzy przyjaciele.
- Polska Żegluga Morska w Szczecinie siedzibę swoją ma, powiedz więc bracie ile pięter ma.
- Nasza Pogoń w ekstraklasie gra, podaj nazwisko piłkarza, którego każdy zna (Pogoń Szczecin – Lech Poznań; 5:1).
- Na Placu Lotników znajduje się Pomnik Colleoniego. Podaj nazwę ulicy w kierunku której zwrócony jest ogon konia jego.
- W egipskiej Gizie układ trzech wielkich piramid i ich położenie względem Nilu odzwierciedlają układ trzech gwiazd Pasa Oriona i ich położenie względem Drogi Mlecznej. Gwiazdozbiór Oriona był poświęcony jednemu z najważniejszych bóstw egipskich – Ozyrysowi. Ten sam układ oraz położenie względem Odry odzwierciedlają trzy szczecińskie place: Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzki. Ujście Odry wraz z Zalewem przypomina deltę Nilu. Podaj nazwy gwiazd, które odpowiadają gwiazdom Pasa Oriona na poszczególnych placach.
- W miejscu, gdzie znajduje się CH Kaskada kiedyś stał budynek Teatru Lalek Pleciuga. Na pamiątkę w pewnym miejscu w owym centrum zostały wypisane tytuły bajek. Podaj ich tytuły.
Anna Daniewicz
Biuro Prasowe