XV Dzień Papieski w Toruniu

W niedzielę 11.10.15r. obchodziliśmy XV Dzień Papieski. Jak zawsze, tak i w tym roku Toruń działał na pełnych obrotach i to nie tylko 11 października, choć wtedy atrakcje osiągnęły swój zenit i stypendyści dali z siebie ponad 100% .

Przygotowaniom Dnia Papieskiego nie było końca, zawsze było coś jeszcze do załatwienia. Sztab od Dnia Papieskiego pracował już dobry miesiąc. kiedy do akcji wkroczyła reszta stypendystów. Zaczęło się od rozwieszania plakatów  z informacją o obchodach Dnia Papieskiego. Następnie 8 października odbył się happening pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Młodzież Gimnazjum nr 3 przedstawiła pantomimę nawiązującą do hasła XV Dnia Papieskiego- „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Podczas happeningu stypendyści FDNT zapowiadali zbliżający się Dzień Papieski oraz  przedstawiali program tegorocznych obchodów. Nie zabrakło również  fundacyjnych krówek oraz balonów, które ucieszyły zainteresowanych przechodniów. W dniach 9-11 października miała miejsce zbiórka.

W niedzielę 11 października nadszedł czas wielkiego finału. Stypendyści na nogach byli już od samiutkiego rana, kiedy to wybierali się w odwiedziny do różnych parafii w okolicy. Podczas Mszy Świętej opowiadali czym dla nich jest Fundacja i jak wiele dla nich znaczy. Było to wielkim przeżyciem zarówno dla stypendystów, jak i obecnych na Mszy Świętej. Odwiedziliśmy łącznie 15 parafii (9 w Toruniu, 3 w Grudziądzu, 2 w Brodnicy, 1 w Kowalewie Pomorskim).

 O godz. 12:00 wszyscy wspólnie zebraliśmy się na głównej Mszy Świętej w Kościele Akademickim pw. Św. Ducha w Toruniu. Następnie odbył się uroczysty przemarsz pod pomnik Jana Pawła II, krótka uroczystość oraz złożenie wieńców pod pomnikiem naszego Patrona. Stypendyści przywołali piękne słowa Ojca Świętego, przypominające wszystkim, czym jest rodzina i jak ważną funkcję pełni w życiu każdego człowieka. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy „Barkę”.

W godzinach 10:00- 17:00 na Rynku Staromiejskim odbywał się Festyn Rodzinny zorganizowany przez stypendystów. Przyciągnął on tłumy. Rodziny z dziećmi świetnie się bawiły grając w twistera, robiąc bańki mydlane czy uczestnicząc w quizie wiedzy o Janie Pawle II i Fundacji. Dziewczynki miały możliwość poczuć się jak prawdziwe królewny, szykujące się na wielki bal, czesane przez nasze dzielne stypendystki- fryzjerki. Ale nie tylko to było dla nich przygotowane, mogły także wcielić się w role projektantek mody i stworzyć swoje własne, oryginalne torby. Śmiechów i dobrego humoru nie brakowało. Były także tańce, takie jak charakterystyczny dla stypendystów „taniec beligisjki” czy „szewczyk”. I tutaj miłe zaskoczenie bowiem torunianie, jak i zwiedzający chętnie włączali się do naszej zabawy.

Paulina Otremba

Wspólnota toruńska