XXII Dzień Papieski „Blask Prawdy” w Katowicach

XXII Dzień Papieski zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja, tego najważniejszego dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” okresu w roku, odbędzie się pod hasłem „Blask prawdy”. Jest to tytuł jednej z ważniejszych encyklik papieża Jana Pawła II „Veritatis splendor”, ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Tego dnia prowadzona jest zbiórka pieniędzy na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Momentem kulminacyjnym każdego Dnia Papieskiego jest niedziela, poprzedzająca rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Jednakże katowicka wspólnota stypendystów rozpocznie przygotowania do tego święta już 9. października. To właśnie wtedy, odbędzie się Niedziela Świadectw, podczas której stypendyści pojawią się w sześciu parafiach archidiecezji katowickiej – Kościele Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, Kościele Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach Piotrowicach, Kościele Świętego Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach Panewnikach, Kościele Świętej Rodziny i świętego Maksymiliana Kolbego w Katowicach Brynowie, Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, Kościele Świętych Jana i Pawła Męczenników w Katowicach Dębie, a także w jednej parafii na terenie diecezji bielsko-żywieckiej – w Kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, dając świadectwo wiary i umiłowania Eucharystii. Będzie to czas, w którym parafianie dowiedzą się tego, jak funkcjonuje Fundacja, co wniosła do życia każdego młodego stypendysty, a także uraczą swe podniebienia ukochanymi przez Naszego Papieża – kremówkami.

Kolejne wydarzenie odbędzie się tuż w przededniu wydarzeń centralnych. 14 października 2022 roku o godz. 19:30 we wnętrzu katowickiego Kościoła Mariackiego będzie miała miejsce współorganizowana przez katowickich stypendystów „Apokalipsa Bunscha”. Widowisko będzie dotyczyć witraży autorstwa Adama Bunscha, które przestawiają wizję Sądu Ostatecznego. Wydarzenie to przybliży historię Kościoła Mariackiego, który jest ważnym miejscem dla stypendystów – co miesiąc odbywają się tam spotkania formacyjne stypendystów FDNT.

15 października o godzinie 16:00 w Siemianowickim Parku Tradycji odbędzie się koncert inauguracyjny z okazji XXII Dnia Papieskiego. W programie występ: uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 im. Józefa Skrzeka w Siemianowicach Śląskich, wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. dr Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich, zespołu KLEKS z etiudą „Z niepokoju drżąc”, zespołu Trębaczy ze Szkoły Muzycznej w Żorach. Wszystkie występy będą okraszone myślami św. Jana Pawła II.

16 października bieżącego roku, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, studenci oraz wolontariusze wyjdą na ulice Katowic oraz kilku większych miast województwa śląskiego, aby kwestować i zalać miasta falą żółtych chust. To publiczne świadectwo ma zachęcić przechodniów do pomocy zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin i mniejszych miejscowości. Także tego dnia o godzinie 18:00 w Rybniku Chwałowicach odbędzie się koncert połączony z wystawą numizmatyczną przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Wydarzeniem wieńczącym obchody XXII Dnia Papieskiego na Śląsku będzie koncert, który odbędzie się w auli katowickiej Akademii Muzycznej 25 października o godzinie 18:00. Ten wieczór swoją obecnością ubogacą: akademicki zespół i kwartet saksofonowy „The WHOOP Group”.

Wszystkie inicjatywy podejmowane przez studentów zamieszkujących tereny Katowic i okolic mają na celu pobudzić do refleksji nad słowami św. Jana Pawła II. Pragniemy dawać swoiste świadectwo wspólnoty, która wzajemnie się wspiera i nie odwraca się od wartości, które dla pędzącego świata są nieistotne. Dzień Papieski oraz październik to również czas zbiórki na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który od ponad 20 lat pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości wyrównywać szanse edukacyjne.

Daniel Zimoch
Rzecznik wspólnoty katowickiej