Zakończyły się tegoroczne e-obozy Fundacji

Dobiegł końca drugi i ostatni dzień e-obozu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pod hasłem „Bogactwo młodości” Wadowice-Kraków. Teraz już jednogłośnie można stwierdzić, że udało się zrealizować pomysł, który na samym początku niósł ze sobą mnóstwo wątpliwości. Zdalne spotkanie umożliwiło stypendystom choć w niewielkim stopniu odczuć klimat obozu zrzeszającego co roku tysiące młodych ludzi.

Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie to miejsce, które od rana gromadziło stypendystów zarówno tych odpowiedzialnych za organizację spotkania jak i gości przybyłych z diecezji krakowskiej. Pierwszym wydarzeniem programu tego dnia była rozmowa poprowadzona przez Natalię Cywińską – studentkę dziennikarstwa z Torunia i stypendystkę Fundacji. Pierwsze pytanie reporterka skierowała do ks. Dariusza Kowalczyka, który podsumował pierwszy dzień e-obozu w Wadowicach, jego przebieg oraz przeżycia z nim związane. W dalszej części głos zabrał o. Jarosław Kupczak OP i opowiedział o przesłaniu Papieża Polaka do młodych. Na pytanie jakie tematy podejmował głównie w swej nauce Ojciec Święty o. Kupczak odpowiedział: „wszystko, co związane ze słowem miłość”. Spotkanie z gośćmi zwieńczyła wypowiedź panów Adama Bujaka oraz Adama Sosnowskiego, którzy podzielili się swym świadectwem spotkania ze św. Janem Pawłem II.

Kulminację programu przeznaczonego dla stypendystów stanowiła Msza św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Szopy, rektora Sanktuarium św. Jana Pawła II. Słowo do młodzieży wygłosił o. Jarosław Kupczak OP. Homileta nawiązał do talentów każdego człowieka, podkreślił, że nie ma osoby nieobdarowanej żadnym darem. Eucharystię ubogaciła muzyka przygotowana przez zespół pod batutą Agnieszki Kowalik, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Fundcji.

 Godzinę Miłosierdzia uczestnicy e-obozu rozpoczęli wspólnym odmówieniem koronki. Zaraz po niej mieli możliwość wysłuchania pani Aleksandry Szuby, z Centrum „Nie lękajcie się”, która przybliżyła zwiedzającym historię Sanktuarium Św. Jana Pawła II . Opowiedziała o obszernej symbolice jego mozaik oraz o powiązaniu patrona Fundacji z tym miejscem. Stypendyści skorzystali też z okazji obejrzenia świątyni z bliska, aby dokładnie przyjrzeć się jej licznym detalom.

Podczas ostatniej transmisji reporterka Dzieła Nowego Tysiąclecia gościła panią Magdalenę Rokosz z Fundacji „Mam marzenie”. Wolontariuszka opowiedziała słuchaczom o swoim doświadczeniu pracy z chorymi dziećmi oraz o roli osób decydujących się na niesienie pomocy w taki sposób.

E-obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zakończył się podsumowaniem minionych wydarzeń przez ks. Dariusza Kowalczyka i ks. Łukasza Nycza. We wrześniu odbędzie się internetowe spotkanie dla tegorocznych maturzystów stypendystów.

Izabela Lengiewicz

GALERIA ZDJĘĆ