Zapraszamy na obchody XXIV Dnia Papieskiego!

Za nami konferencja prasowa zapowiadająca obchody XXIV Dnia Papieskiego, przybliżająca kampanię społeczną, która mu towarzyszy oraz podsumowująca wakacyjne obozy integracyjn-formacyjne zorganizowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla stypendystów uczniów szkół podstawowych i liceów, maturzystów oraz studentów.

“Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” – pod takim hasłem 13 października 2024 r. w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony będzie XXIV Dzień Papieski. Tematy starości i cierpienia Fundacja podejmuje po raz pierwszy podczas Dnia Papieskiego, są one jednak niezwykle ważne i aktualne. (Więcej w zakładce Dzień Papieski > Termin i Hasło XXIV Dnia Papieskiego) 

Już w niedzielę 6 października w kościołach w Polsce odczytany zostanie List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. Jego treść została opublikowana na stronie Konferencji Episkopatu Polski. 12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2024. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

Nominacje do tegorocznej nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” otrzymali: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Stowarzyszenie Odra – Niemen, Fundacja Tęczowy Kocyk. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: Ludwika Ogorzelec, Wojciech Wencel, Maria Wollenberg-Kluza. Nominowani w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” to ks. Andrzej Dobrzyński, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Do nagrody „TOTUS TUUS medialny im. Bpa Jana Chrapka” nominowani zostali: Twórcy filmu „Tętno”, Portal Stacja7.pl oraz Studio Raban. Tradycyjnie zostanie przyznana także specjalna nagroda TOTUS TUUS.

W niedzielę 13 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 ks. bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia).   W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIV Dnia Papieskiego pt. „Psalm dni naszych”. Wystąpią m.in. Krzysztof Antkowiak, Maciej Balcar, Siostry Melosik, Lidia Pospieszalska, Anna Szarmach, Olga Szomańska, Tomasz Szczepanik, Mateusz Ziółko oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

W ramach obchodów XXIV Dnia Papieskiego, w piątek 11 października, odbędzie się także konferencja naukowa. Organizatorami konferencji są Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II  w Krakowie. Spotkanie rozpocznie o godz. 10:00 Eucharystia pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kard. Nycza w kościele pw. św. Anny w Warszawie, a o godz. 11:00 zapraszamy na sesję wykładową do Sali konferencyjnej w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19. Wykłady poprowadzą przedstawiciele świata nauki oraz pracownicy Szpitala klinicznego im dr J. Babińskiego. Wstęp na konferencję jest wolny.

KAMPANIA SPOŁECZNA I SPOT XXIV DNIA PAPIESKIEGO

Niezwykle istotną częścią Dnia Papieskiego jest też kampania społeczna oraz jej spot, które w tym roku poruszają temat starości, cierpienia, ale też godności człowieka. Spot, który wcale nie był łatwym wyzwaniem do realizacji, gdyż hasło obchodów „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” wydawałoby się być dalekie od grupy wiekowej, którą reprezentują stypendyści Fundacji, a więc uczniowe i studenci, młodzież rozsiana po całej Polsce. Jednak nic bardziej mylnego, dlatego że nasza Fundacja jako jeden z filarów, jako podstawę w formacji stypendialnej traktuje WOLONTARIAT, a więc przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem, zwłaszcza człowiekiem w potrzebie. Takie spotkania i służba dla drugiego uczą szacunku, wdzięczności, miłości i miłosierdzia.. Nasi stypendyści w wielu miastach zaangażowani są w pomoc osobom starszym, nieuleczalnie chorym, samotnym czy wykluczonym. Dlatego to hasło XXIV Dnia Papieskiego nie jest dla Fundacji tylko hasłem na ten rok, ale jest to hasło które przyświeca nam na co dzień i to właśnie zostało oddane w spocie, do którego obejrzenia zachęcamy [LINK DO SPOTU].

Tegoroczny spot XXIV Dnia Papieskiego podobnie jak w ubiegłym roku zrealizowali CUDO.Twórcy, czyli małżeństwo chrześcijańskich twórców – Marcin i Irmina Śliwińscy, którzy pod tą nazwą tworzą w sieci, ewangelizują i realizują materiały o naprawdę wysokiej jakości. Spot został zrealizowany także dzięki uprzejmości Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie. Pani Dyrektor hospicjum udostępniła nam całodniowo miejsce do nagrań, dzięki czemu udało się zrealizować zarówno sceny wewnątrz budynku, jak i w ogrodach w których na co dzień czas odpoczynku i rehabilitacji spędzają podopieczni, czyli pacjenci hospicjum. W spocie wzięli udział zarówno nasi stypendyści – Katarzyna Smolak, Weronika Grądzka, Karol Nencka, Jacek Borawski oraz nasza absolwentka Anna Jagiełło. Zaangażowani byli także aktorzy, grający starsze osoby, których zaprosiliśmy do współpracy z ramienia agencji CASTING STUDIO w Warszawie. 

Spot będzie emitowany na antenie Telewizji Polskiej, w trakcie uroczystej Gali TOTUS TUUS na Zamku Królewskim w Warszawie w czasie rozdania tzw. Katolickich nobli, ale też i w dniu centralnych obchodów Dnia Papieskiego. Spot pojawi się także w niektórych kinach w Polsce, na ekranach w podziemiach metra w Warszawie, radiach, prasie kolorowej należącej do wydawnictwa BAUER, a także w regionalnych mediach, gdzie działają wspólnoty stypendialne oraz w mediach społecznościowych Fundacji. Celem emisji spotu, a także publikacji artykułów o obchodach i innych działań promocyjnych jest kierowanie do wsparcia programu stypendialnego, co można zrobić na kilka sposobów:

  • wspierając zbiórkę stacjonarnie, zasilając puszki kwestujących stypendystów i wolontariuszy,
  • wysyłając SMS „STYPENDIA” pod numer 74 265
  • korzystając ze strony e-zbiorka.pl gdzie przygotowaliśmy wirtualną puszkę, do której spływają wszystkie wpłaty dokonane przez tą stronę
  • oraz poprzez darowiznę, korzystając z instrukcji na naszej stronie dzieło.pl w zakładce „dla darczyńcy”

Ze wsparcia „Dzieła” korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski, a stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi, a oprócz październikowej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dzień Papieski stypendyści Fundacji odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. 

Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach. Zachęcamy i zapraszamy do wspólnego świętowania!

WAKACYJNE SPOTKANIA DLA STYPENDYSTÓW FUNDACJI „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA”

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oprócz wsparcia finansowego uczestniczą również w spotkaniach formacyjnych przeżywanych w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Sercem programu formacyjnego są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne. W tym roku odbyły się trzy spotkania. Obóz dla stypendystów-studentów, odbył się od 8 do 15 lipca w Gnieźnie pod hasłem „Powrót do źródeł”. Wzięło w nim udział 650 studentów, zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich, a uczących się w 50 miastach w Polsce oraz za granicą. Towarzyszyła im grupa 40 wolontariuszy sióstr zakonnych i księży, wśród nich także absolwenci programu stypendialnego.     W programie znalazły się m.in.: dzień skupienia w Licheniu, który poprowadził Krzysztof Dzieńkowski SJ, znany w mediach społecznościowych jako Krzychu Jezuita; spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP na polach Lednickich; koncert ewangelizacyjny Chóru i Orkiestry FDNT; forum stypendystów-studentów; poznanie Gniezna i regionu (wycieczki do Powidza, Biskupina, Kruszwicy). 

Stypendyści-uczniowie spotkali się na ogólnopolskim obozie organizowanym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej w dniach od 19 do 27 lipca, któremu towarzyszyło hasło „Duchowy GPS”. W spotkaniu wzięło udział 700 stypendystów-uczniów z całej Polski.  Towarzyszyła im grupa 120 wolontariuszy, sióstr zakonnych, księży, wśród nich także stypendyści i absolwenci programu stypendialnego. Stypendyści byli zakwaterowani w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Łodygowicach. 

Centralnymi wydarzeniami obozu był dzień skupienia w Żywcu, który poprowadzili ks. Marek Studencki i Michał PAX Bukowski, a także dzień sportu w Bielsku-Białej. Podczas wyjazdu nie zabrakło również okazji do poznawanie zabytków i historii Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna oraz pieszego wędrowania po Beskidzie Żywieckim.

 Tegoroczni maturzyści należący do programu stypendialnego Fundacji spędzili 8 wrześniowych dni w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną. Czas spotkania pod hasłem: „Życie niedokończony projekt” wypełniły wycieczki krajoznawcze, warsztaty i zajęcia z zakresu poznania siebie, umiejętności podejmowania decyzji, rozeznawania i realizacji powołania, przygotowania do obchodów XXIV Dnia Papieskiego oraz integrację we wspólnotach akademickich. W spotkaniu wzięło udział 200 maturzystów, którym towarzyszyła grupa 70 wolontariuszy. 

***

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała w 2000 roku. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z 5 wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia rocznie korzysta ponad 2000 uzdolnionych uczniów i studentów.

Galeria zdjęć z konferencji prasowej