Zjazd absolwentów w krainie jezior

Na tegoroczny zjazd Absolwentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wybraliśmy Studzieniczną, będącą częścią Augustowa. Zjazd odbył się w długi sierpniowy weekend. Pogoda dopisała, humory i frekwencja również.

Podkreślenia wymaga obecność wielu rodzin z dziećmi. Towarzyszyło nam dziewięciu chłopców (w tym najmłodsi czteromiesięczni Filipek i Maksymilian) oraz najstarsza spośród wszystkich dzieci Hania.

Oficjalnie rozpoczęliśmy zjazd mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Przed słynącym łaskami obrazem modliliśmy się w intencji Fundacji, Stowarzyszenia Absolwentów Dzieło oraz wszystkich darczyńców, dzięki którym korzystaliśmy z programu stypendialnego. Mszy św. przewodniczył Prezes Zarządu Fundacji ks. Jan Drob. Towarzyszył nam również zaprzyjaźniony koordynator diecezji drohiczyńskiej ks. Krzysztof Mielnicki. Sanktuarium to szczególne miejsce, gdyż w czerwcu 1999, podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski, odwiedził to miejsce papież Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia postawiony na pomoście Jeziora Studzienicznego pomnik Papieża.

Koordynator diecezji ełckiej ks. Arkadiusz Pietuszewski, będący jednocześnie proboszczem parafii, w której gościliśmy, udostępnił nam miejsce na brzegu jeziora, w którym mogliśmy rozpalić ognisko i posiedzieć do późnej nocy. Były kiełbaski, gitara i spadające gwiazdy.

Studzieniczna to naprawdę urokliwe miejsce otoczone wodami. Mogliśmy popływać kajakami, pospacerować po lesie, odpocząć na tarasie domu rekolekcyjnego, w którym nocowaliśmy. Udało nam się wspólnie wybrać na rejs po Kanale Augustowskim oraz na spacer po Augustowie. Miejsce miało oczywiście wpływ na nasze dobre samopoczucie jednak dopełnieniem ten znakomitej atmosfery były nasze spotkania i rozmowy. Poświęcony sobie czas to najcenniejsze, czym mogliśmy się podzielić. Wymienialiśmy się doświadczeniami zawodowymi i rodzicielskimi, czerpaliśmy radość ze wspólnych chwil.

Część z nas została w Studzienicznej do wieczora w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby wziąć udział w wyjątkowym nabożeństwie zwanym „Różańcem na wodzie”. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy na wyspie, którą celebrował ks. bp pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Po niej na Jezioro Studzieniczne wypłynęły statki, kajaki, pontony i łódki oświetlone lampionami i świecami, aby wraz z wiernymi zebranymi na wyspie odmawiać wspólnie różaniec.

Takie spotkania są realizacją istotnego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie znajomości, które zawieraliśmy na przestrzeni lat jako stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wszystko po to, aby dążyć do skutecznego działania na rzecz dobra wspólnego, promowania wartości chrześcijańskich ze szczególnym uwzględnieniem roli rodziny w społeczeństwie, a także wspierania się wzajemnie w doskonaleniu własnych umiejętności oraz aktywności zawodowej.