Znamy hasło XVIII Dnia Papieskiego

W środę 10 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano wstępne informacje dotyczące XVIII Dnia Papieskiego. Obchody tego święta zaplanowano na 14 października, zaś towarzyszącym mu hasłem będzie „Promieniowanie ojcostwa”.

Hasło Dnia Papieskiego ogłosił kard. Kazimierz Nycz, Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślił, iż temat ojcostwa był bliski Papieżowi Polakowi jako młodemu kapłanowi współpracującemu z młodzieżą w ramach duszpasterstwa akademickiego. Przypomniał, że Promieniowanie ojcostwa to także tytuł jednego z dramatów napisanych przez Karola Wojtyłę. Kardynał zwrócił uwagę na to, że ksiądz Wojtyła chciał przedstawić młodym ludziom ojcostwo jako ojcostwo, nie w opozycji, nie w przeciwstawieniu do ojcostwa Boga, Boga, który jest Ojcem. W promieniach ojcostwa Boga wzrasta młody człowiek, który chce być ojcem. Kard. Nycz wskazał także na dwa kierunki rozwoju Fundacji, którymi są promocja nauczania św. Jana Pawła II, a także program stypendialny. Stypendium jest bardzo spektakularnym i wielkim dziełem pomocy i promocji młodych ludzi – powiedział metropolita warszawski.

Oficjalną interpretację hasła tegorocznego Dnia Papieskiego można przeczytać TUTAJ.

Obecni na konferencji prezydenci miast goszczących stypendystów na tegorocznych obozach, Wojciech Lubawski – Prezydent Kielc oraz Piotr Jedliński – Prezydent Koszalina, wyrazili radość z powodu spodziewanej obecności podopiecznych Fundacji. Prezydent Koszalina w swojej wypowiedzi podkreślił swą wdzięczność za to, że to właśnie jego miasto jest drugim po Szczecinie miejscem w regionie, w którym młodzi chcą wypoczywać i się formować. Prezydent Wojciech Lubawski przypomniał homilię Jana Pawła II wygłoszoną w Masłowie, niedaleko Kielc, w której mocno wybrzmiało Jego przesłanie  na temat roli i istoty ojcostwa.

Ważnym aspektem funkcjonowania programu stypendialnego, podkreślonym podczas konferencji, była przedstawiona kampania społeczna 1%. Założenia i instruktaż, w jaki sposób można przekazać 1% na rzecz programu stypendialnego, zaprezentowała Daria Dzieniszewska, menedżer ds. kampanii społecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Konferencję poprowadził stypendysta i kierownik Biura Prasowego Fundacji – Paweł Żulewski.