Drugi z kolei obóz dla dzieci i młodzieży z Ukrainy miał miejsce w Opolu 15-22 lipca. 40 młodych Ukraińców w wieku 12-17 lat przyjechało z całej Polski by móc wypocząć i chociaż na chwilę zapomnieć o tym co dzieje się w ich kraju.
Już od pierwszego dnia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu, które gościło uczestników, wybrzmiewały radosne głosy. Młodzież bardzo szybko się ze sobą zintegrowała. Gorąca temperatura na zewnątrz dorównywała płomiennemu zapałowi kadry i ich wychowanków. Przez 8 dni mieli oni okazję zwiedzić Opole oraz okoliczne atrakcje.
Uczestnicy zaczęli swój pobyt od zajęć na Politechnice Opolskiej. Zwiedzili znajdujące się tam Muzeum Aparatów RTG, uczestniczyli w zajęciach nt. automatyki przemysłowej oraz wykładzie nt. pomiarów drgań budowli. Popołudniowy basen tak bardzo spodobał się młodzieży, że z niecierpliwością wyczekiwali następnego wyjścia, które zorganizowano na koniec obozu. Nie obyło się bez zwiedzania starego miasta. Razem z przewodnikiem uczestnicy zobaczyli najważniejsze i najciekawsze miejsca miasta, w tym słynny amfiteatr. Dzień zwieńczyło wyjście do ZOO.
Na „Wakacjach z uśmiechem” w Opolu nie zabrakło wycieczek wyjazdowych. Pierwsza z nich zabrała uczestników w istną podróż do prehistorii. W Jura Parku w Krasiejowie mieli oni okazję zobaczyć modele dinozaurów w ich autentycznych rozmiarach, czy obejrzeć seans w kinie 5D. Oprócz tego młodzież miała okazję odwiedzić Nysę. Zobaczyli tam bazylikę św. Jana i św. Agnieszki oraz znajdujący się obok skarbiec. Wycieczkę skończyły odwiedziny muzeum misyjnego Ojców Werbistów. Ostatni wyjazd odbył się na Górę św. Anny. Uczestnicy zobaczyli tam sanktuarium, pomnik upamiętniający III powstanie śląski oraz wybudowany w tym miejscu powojenny amfiteatr.
Gdy mogłoby się wydawać, że zmęczenie weźmie górę młodzież spotykała się wieczorami na integracji w grupach, zajęciach sportowych lub „pogodnych wieczorkach”. Odbył się też „Wieczór ukraiński”, na który uczestnicy „Wakacji z uśmiechem” przygotowali quiz o swojej ojczyźnie, poezję oraz piosenki w ojczystym języku.
Głównym zamysłem „Wakacji z Uśmiechem” był wypoczynek młodych Ukraińców, który pozwoliłby na wytchnienie w tym trudnym dla nich czasie. W miłej atmosferze poznawali kulturę Polski oraz przeżywali niezwykłe chwile w gronie rówieśników. Młodzież stworzyła na obozie wiele wspomnień. Zbudowali nowe, mocne więzi, które możliwe, że zostaną z nimi na całe życie. Obóz w Opolu spełnił w ten sposób swój główny cel – sprawił, że na ustach dzieci i młodzieży Ukraińskiej zagościł uśmiech.
Daria Gajos