Obóz FDNT w Rabce-Zdroju (turnus VII)

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji krakowskiej, katowickiej i sosnowieckiej spotkali się na rekolekcjach pod hasłem: „Jestem w Kościele!” Kadra czekała na uczestników w Domu rekolekcyjno-wypoczynkowym Betania w Rabce-Zdroju.

Pierwszego dnia rekolekcji, po przyjeździe uczestników odbyło się spotkanie zapoznawcze, podczas którego s. Tarsycja Sadowa – kierownik obozu w Rabce-Zdroju zapoznała stypendystów z kadrą. Po nim stypendyści wraz z wychowawcami udali się na pracę w grupach, podczas której szukali odpowiedzi na pytanie: „Czym dla Ciebie jest Kościół?”. Po kolacji wszyscy uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. Łukasz Nycz – wicedyrektor Biura Fundacji  ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów. Dzień zwieńczyły wspólne tańce i podsumowanie pracy w grupach.

Kolejny dzień obozu rozpoczął się jutrznią oraz „kwadransem ze św. Janem Pawłem II”. Następnie podczas konferencji stypendyści pochylili się nad tematem świętości Kościoła. Tuż po niej przyszedł czas na rywalizację sportową. Uczestnicy rekolekcji mieli możliwość wykazania się sprytem, kreatywnością oraz wolą rywalizacji. Nie zabrakło również wspólnych tańców. Po obiedzie z wizytą pojawił się biskup pomocniczy diecezji krakowskiej Janusz Mastalski, który przewodniczył Eucharystii. W homilii podkreślił, by nie poddawać się zniechęceniu. Później wszyscy usiedli wygodnie by posłuchać odpowiedzi biskupa na pytania kierowane przez stypendystów. Była to niezwykła możliwość, by dowiedzieć się o codzienności biskupa, jego zainteresowaniach i pasjach. Dzień zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu.

Trzeciego dnia,  po porannej modlitwie, przyszedł czas na świętowanie. Był to wyjątkowy dzień dla ks. Łukasza, który przeżywał swoje urodziny. Po odśpiewaniu „sto lat” i zdmuchnięciu urodzinowej świeczki wraz ze stypendystami uczestniczył on w górskiej wędrówce na Maciejową. Na szczycie można było zobaczyć rozległą panoramę – w oddali wyłonił się Giewont! Po powrocie odbyła się Msza św. W homilii ks. Łukasz mówił o powołaniu. Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, tańcami oraz góralskim śpiewem.

Ostatniego dnia stypendyści uczestniczyli w Eucharystii oraz pracy w grupach, podczas której podzielili się swoimi przeżyciami i przemyśleniami z rekolekcji. Następnie odbyło się spotkanie podsumowujące z s. Tarsycją i ks. Łukaszem, podczas którego nastąpiło wręczenie podziękowań kadrze. Po wspólnym obiedzie stypendyści pełni nadziei wrócili do swoich domów.

Obóz stypendystów uczniów w Rabce-Zdroju był czasem radosnym, pełnym nowych przeżyć i doświadczeń. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie z pozostałymi stypendystami, więc czas ten obfitował, w nowe znajomości i przyjaźnie. Stypendyści zabrali ze sobą piękne wspomnienia i wskazówki, które pomogą im w odnalezieniu swego miejsca w Kościele.

Mateusz Matejko

GALERIA ZDJĘĆ