„Jestem w Kościele” – obóz stypendystów w Rabce-Zdroju (turnus VIII)

„Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, młodzi zaś Kościołowi” (św. Jan Paweł II). Ten dwustronny dialog wybrzmiał w czasie obozu dla stypendystów w Rabce-Zdroju, który odbył się w dniach 11-14 sierpnia 2022 r. Hasłem przewodnim były słowa: „Jestem w Kościele”.

Pierwszy dzień upłynął pracowicie. Kadra od rana dekorowała ośrodek na przyjazd stypendystów z diecezji kieleckiej, tarnowskiej, radomskiej, przemyskiej i bielsko-żywieckiej. Po dotarciu na miejsce wszystkich uczestników i ich zakwaterowaniu odbyło się pierwsze spotkanie całego ośrodka z kierownikiem p. Ewą Mężyk oraz duszpasterzem ks. Dariuszem Kowalczykiem – Przewodniczącym Zarządu Fundacji. Następnie uczestnicy wraz z wychowawcami rozważali czym jest Kościół, poznając różne jego obrazy zawarte w Piśmie Świętym. Pracę w grupach zwieńczyła Eucharystia, podczas której homilię wygłosił ks. Bogdan Mikołajczyk – koordynator FDNT w diecezji tarnowskiej. Kapłan zwrócił się do stypendystów z wezwaniem, aby nie wstydzili się przynależności do Kościoła, ale byli z niej dumni. Dzień zakończył się pogodnym wieczorem i integracją.

W piątek rano stypendyści wysłuchali konferencji ks. Dariusza Kowalczyka, a następnie udali się na wyprawę w góry. Kresem wędrówki był szczyt Maciejowa. Po jego zdobyciu nadszedł czas na odpoczynek na świeżym powietrzu i podziwianie górskiego krajobrazu. Po powrocie do ośrodka młodzi ludzie adorowali Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i uczestniczyli w Eucharystii.

Trzeciego dnia stypendystów odwiedził ks. Marcin Boryń – koordynator FDNT w diecezji kieleckiej. Kapłan wygłosił homilię w czasie Mszy świętej i spotkał się z uczestnikami obozu ze swojej diecezji. Młodzi w ramach spotkania formacyjnego zastanawiali się dlaczego potrzebują Kościoła i co mu zawdzięczają. Po obiedzie wzięli udział w zabawie „Kraina kolorów”. Polegała ona na przebraniu grupy na wylosowany kolor, przygotowaniu i zaprezentowaniu mapy, herbu, piosenki i jadłospisu swojej krainy. Na koniec dnia nie zabrakło wspólnych śpiewów, tańca i gier integracyjnych.

Ostatniego dnia odbyło się Q&A, podczas którego stypendyści poszukiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkali się w grupach, aby podziękować sobie wzajemnie za wspólnie spędzony czas. Po Eucharystii, na której homilię wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk nadszedł moment pożegnań i powrotu do domów. Chociaż obóz trwał krótko był intensywnym czasem formacji i integracji.

Paulina Skórnicka

GALERIA ZDJĘĆ