Obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Mikoszewie

Na wakacyjny obóz FDNT w Mikoszewie przybyli uczniowie, należący z diecezji gdańskiej, pelplińskiej, toruńskiej i elbląskiej. Na uczestników czekała kadra pod przewodnictwem s. Joanny Krupy. Celem obozów jest pogłębienie wiary młodzieży i otwarcie na świat. Jest to czas na integrację z rówieśnikami.

Pierwszego dnia odbyła się uroczysta Msza Święta rozpoczynająca obóz w Mikoszewie. Została odprawiona przez ks. Tomasza Rokitę i zastępcę koordynatora diecezji elbląskiej. Nad oprawą muzyczną czuwała s. Angelika Mrówka. Po Mszy Świętej przyszedł czas na integrację. Tradycyjnie, jak co roku wszystko rozpoczęło się belgijką – tańcem, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać więcej osób poprzez zmianę par. Dzień zakończył się kompletą i Apelem Jasnogórskim.

Poniedziałek rozpoczął się jutrznią i kwadransem z Janem Pawłem II. Po śniadaniu ks. Tomasz Rokita wygłosił konferencję, która nawiązywała do dokumentalnego filmu Szklany dom”. Tego dnia zostały też wykonane pamiątkowe zdjęcia, które stypendyści otrzymali pod koniec obozu. Podczas pracy w grupach stypendyści rozważali temat obecności wspólnoty Kościoła w życiu człowieka. Ten rodzaj pracy w zespole pomaga w integracji i głębszym otworzeniu na wiarę. Mszę Świętą odprawił bp Jacek Jezierski. Stypendyści zakończyli dzień adoracją Najświętszego Sakramentu podczas której mogli przystąpić do spowiedzi.

Wtorek uczestnicy obozu spędzili z dala od ośrodka. Najpierw odbył się rejs statkiem ANITA z Krynicy Morskiej do Fromborka po Zalewie Wiślanym. Na miejscu czekał pan przewodnik, który przybliżył zwiedzającym historię miasta. Stypendyści obejrzeli m.in. Bazylikę Archikatedralną WNMP i św. Andrzeja, Wieżę Radziejowskiego i Wahadło Foucaulta. Ostatniego wieczoru stypendyści wybrali się na plażę, aby podziwiać zachód słońca. Jedna z tegorocznych stypendystek – Sara obchodziła tego dnia 18 rocznice urodzin. Wszyscy zaśpiewali jej ,,Sto lat” a s. Joanna wręczyła drobny upominek od Fundacji. Najwytrwalsi wstali o godzinie 4, aby podziwiać wschód słońca.

Ostatniego dnia odbyła się wspólna jutrznia oraz Msza Święta, na której kazanie wygłosił koordynator diecezji elbląskiej ks. Adam Skrzyński. Następnie odbyło się ogólne zakończenie i pożegnanie. Uczestnicy wraz z wychowawcami podsumowali cały obóz.

Katarzyna Drab

GALERIA ZDJĘĆ