„Wakacje z uśmiechem” dla dzieci i młodzieży z Ukrainy w...

Charakterystycznym rysem działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” są wakacyjne obozy dla stypendystów. W tym roku Fundacja zorganizowała dodatkowe trzy obozy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski z powodu wybuchu wojny. Odbyły się one pod hasłem „Wakacje z uśmiechem”. Ostatni i największy z nich miał miejsce w Radomiu. W dniach 25.07-01.08 w tym mieście gościło 130 osób w wieku od 10 do 20 lat, mieszkających obecnie m.in. w Słupsku, Świdwinie, Nowym Sączu, Kozienicach, Siedlcach, Warszawie i Olsztynie (koło Częstochowy).

Pierwszego dnia obozu kadra od rana przygotowywała ośrodek na przyjazd dzieci i młodzieży. Przed wejściem do budynku został umieszczony napis „witajcie” w języku ukraińskim oraz flagi Ukrainy i Polski. Wnętrze zostało przystrojone niebiesko-żółtymi balonami. Pierwsi uczestnicy przyjechali po godzinie 15:00. Po zakwaterowaniu wszystkich i wspólnej kolacji odbyło się spotkanie organizacyjne z kierownikiem obozu p. Ewą Mężyk oraz duszpasterzem ks. Dariuszem Kowalczykiem – Przewodniczącym Zarządu Fundacji. Dwoje uczestników obchodziło tego dnia urodziny, co zostało uczczone życzeniami i słodkim upominkiem.

We wtorek głównym punktem programu był pobyt w Muzeum Wsi Radomskiej. Dzięki życzliwości marszałka województwa mazowieckiego p. Adama Struzika i dyrektor skansenu p. Ilony Jaroszek uczestnicy obozu wzięli udział w licznych atrakcjach. Jedną z nich były warsztaty obróbki włókna lnianego (łamania, wybijania paździerza, czesania). Inną atrakcję stanowiło zwiedzanie skansenu w mniejszych grupach z przewodnikami. Pobyt w tym miejscu zakończył się wspólnym posiłkiem, ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz grami i zabawami integracyjnymi na placu zabaw. Po powrocie do ośrodka uczestnicy „Wakacji z uśmiechem” spędzili czas na pogodnym wieczorze.

Kolejnego dnia młodzi ludzie udali się na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Puławskiego w Radomiu. Spotkali się z rektorem uczelni p. prof. Sławomirem Bukowskim oraz dziekanami poszczególnych wydziałów. Obejrzeli filmy promujące każdy z nich, a następnie udali się na zajęcia praktyczne. Wzięli udział w pokazach chemicznych, fizycznych, medycznych i warsztatach z kryminalistyki. Obserwowali działanie paneli słonecznych, pokaz pojazdu gąsiennicowego. Uczestniczyli w zajęciach sportowych i artystycznych. Przymierzali stroje prawnicze i wykonywali zdjęcia na tle policyjnej ściany liniowej. W przerwie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Tego dnia uczestników obozu odwiedził prof. Mino Spreafico z Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie wraz z wolontariuszami. Wieczorem wszyscy udali się na boisko do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 w Radomiu, gdzie odbyły się tańce, gry i zabawy integracyjne.

W programie obozu znalazł się także dzień sportu. Został on zorganizowany w czwartek w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przez p. Michała Podlewskiego. Rozpoczął się wspólną rozgrzewką taneczną. Następnie uczestnicy wystartowali w sztafecie, wyścigach żółwi rzymskich, biegu przez płotki oraz wykonali skok w dal. Brali udział w treningu siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i zajęciach na siłowni. Na stadion przybył prezydent miasta Radomia p. Radosław Witkowski, a także grupa siatkarzy z klubu Czarni Radom. W kolejnych dniach również nie brakowało aktywności sportowych. Chętni bawili się w parku trampolin „Sky Jump” i  aquaparku.

Każdy uczestnik obozu mógł lepiej poznać Radom dzięki zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Ponadto niektórzy młodzi ludzie odwiedzili, znajdujące się w tym miejscu, największe centrum iluzji i trickartu w Europie „Trickorama”. Oprócz zorganizowanych atrakcji dzieci i młodzież z Ukrainy spędzali czas z wychowawcami na wspólnych wyjściach na lody, spotkaniach i zabawach integracyjnych.

W niedzielę odbył się koncert zespołu „Tylko Ty”, złożonego z absolwentów programu stypendialnego Fundacji. Młodych ludzi odwiedził bp Marek Solarczyk –ordynariusz diecezji radomskiej. Po spotkaniu z pasterzem diecezji miała miejsce pożegnalna dyskoteka. Kolejny dzień był czasem pożegnań i podziękowań za wspólnie spędzone „Wakacje z uśmiechem”. Obóz zwieńczyła konferencja prasowa, w której udział wzięli: bp Marek Solarczyk, p. Katarzyna Piechota-Kaim – przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Radomiu, ks. Dariusz Kowalczyk oraz ks. Paweł Walkiewicz – Wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji.

Paulina Skórnicka

GALERIA ZDJĘĆ