16 października Kościół obchodzi Dzień Papieski ustanowiony na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tego dnia w całej Polsce odbywają się zbiórki na stypendia dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości – stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Studenci z poznańskiej wspólnoty stypendystów zapraszają na wydarzenia przygotowane przez nich w ramach tegorocznego XXII Dnia Papieskiego.
Wydarzenia, które przygotowali stypendyści, obejmą trzy niedziele października. Świętowanie rozpocznie się niedzielą świadectw 9 października. Młodzi ludzie będą gościć świadectwa w poznańskich parafiach (dokładna lista i godziny na Facebooku wspólnoty). Po mszach będzie można wesprzeć studentów ofiarą na fundusz stypendialny.
W kolejną niedzielę – 16 października – stypendyści zapraszają na mszę wspólnotową, która odbędzie się o godzinie 11.00 w parafii św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej w dolnym kościele. Następnie, między 12.30 a 15.00, młodych ludzi będzie można spotkać kwestujących na ulicach Poznania oraz w „gniazdach” z różnymi atrakcjami, takimi jak malowanie twarzy czy nauka tańca (Park Cytadela, Park Wilsona, Jezioro Rusałka). O godzinie 13.00 odbędzie się kiermasz ciast przy parafii Jana Pawła II na ul. Mołdawskiej 52. Tam także będą miały miejsce atrakcje dla dzieci.
23 października stypendystów Fundacji będzie można spotkać na Osiedlu Rusa 59, gdzie zorganizują kiermasz ciast (w godzinach 15.30 – 17.30). Tego dnia zapraszają także na spektakl grupy Spect_art pt. „Czyli to Ci dolega”, który rozpocznie się o godzinie 16.00. Szczegóły wydarzeń znaleźć można na Facebooku Poznańskiej Wspólnoty Studentów Stypendystów FDNT.
XXII Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Blask prawdy”. Inspiracją dla hasła jest tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II „Veritatis Splendor” ogłoszonej 6 sierpnia 1993 roku. Dokument ukazuje niezmienne nauczanie Kościoła, zwracając szczególną uwagę na sumienie, jako miejsce spotkania człowieka z Bogiem, przypomina fundamentalne prawdy nauki katolickiej dotyczące moralności, odnoszące się do różnych dziedzin ludzkiego życia. Jan Paweł II głosił, że jedynie blask Prawdy, którą jest Jezus Chrystus, może oświecić ludzkie umysły tak, by każdy człowiek mógł odkryć sens swojego życia, a także powołania, oraz określić azymut moralny swoich czynów. To ważne szczególnie dla młodych ludzi, którzy są na etapie poszukiwania swojego miejsca w świecie.
Weronika Tutka