Swoje Westerplatte


Stypendyści Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, wzięli udział w tzw. Dniu Skupienia. Spotkanie odbyło się u ojców Jezuitów 15 grudnia 2012 roku w parafii p.w św. Andrzeja Boboli. rekolekcje

 

– Dzień Skupienia to jednodniowe rekolekcje – skomentował Mateusz Smoliński, szef Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej – To szczególny czas wsłuchania się w słowo Boże – dodał.

 

Choć organizowany jest raz w roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

 

– Jest to dla mnie czas, w którym mogę zastanowić się nad tym, kim jestem i co powinnam zrobić ze swoim życiem. To doskonała okazja, aby szczerze porozmawiać z Bogiem, wyciszyć się, zajrzeć głęboko w swoje serce – powiedziała Oliwia Pers, stypendystka FDNT.

 

W tym roku, temat tego ważnego dnia dotyczył aktualnych zachowań i trendów wśród młodzieży. Spotkanie poprowadził o. Paweł Chodak, duszpasterz akademicki, zwracając uczestnikom uwagę na problem identyfikowania się z własną wiarą, a także problem prześladowań chrześcijan. O.Chodak zadał także pytanie dotyczące tego, w jaki sposób można interpretować w dzisiejszych czasach skrót JP II i jakie konsekwencje niesie za sobą zła interpretacja.  

 

Stypendyści, podczas Dnia Skupienia, mogli wsłuchać się w słowa Jana Pawła II, wypowiedziane na Westerplatte w 1987 roku.  

 

– Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych.

 

– Warto więc zapytać samego siebie, czy już wiesz co jest Twoim Westerplatte, którego masz bronić? – dodał o. Paweł Chodak, przypominając wcześniej historię tego ważnego miejsca.

 

Podczas spotkania, młodzież opracowała w grupach cztery pytania, dotyczące zagrożeń jak i nadziei dla wiary, a także zastanowiła się nad tym, jakie wartości (w tym prawdy wiary) są narażone przez kompromis ze światem, jak również próbowała odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, co w naszych sercach domaga się najmocniej oczyszczenia i pogłębienia.  

 

Choć nie były to łatwe zagadnienia, uczestnicy poradzili sobie z nimi doskonale.

 

ojciec SztejkaGościem spotkania był o. Rafał Sztejka, szef Redakcji Programów Katolickich TVP, który zachęcił młodych do refleksji nad sakramentem pokuty i pojednania. 

 

– Dzięki temu mogłem podejść do sakramentu bardziej niż zwykle przygotowany – powiedział Radek Kucharz, stypendysta FDNT.

 

Czym jest Dzień Skupienia dla Stypendystów?

 

– Dzień skupienia to czas, kiedy możemy się na chwilę zatrzymać, oderwać od otaczającej nas rzeczywistości, zastanowić się nad samym sobą, naszymi relacjami z Bogiem, naszym sumieniem. To dobry sposób na przygotowanie się do głębszego przeżycia Świat Bożego Narodzenia, pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty i zwrócenia uwagi na fundamentalne wartości, o których często, na co dzień zapominamy, zajęci pracą i nauką – skomentowała Adrianna Binaś, studentka I roku UW, Polityka Społeczna.

 

– Dla mnie Dzień skupienia jest swoistym czasem gdzie w towarzystwie znajomych mogę nawiązać większy kontakt z Bogiem. Dzień skupienia podczas adwentu jest w pewien sposób rekolekcjami – dodał Radek Kucharz, student I roku WAT, Informatyka.

 

– Każdy Dzień Skupienia jest dla mnie bardzo ważny. Daje mi on możliwości wyciszenia się, przemyślenia swojego życia, ale co najważniejsze pozwala mi uciec od pośpiechu dnia codziennego. Dlaczego też uważam, że takie dni powinny odbywać się częściej. Zawsze staram się wyciągnąć jak najwięcej wniosków z takiego Dnia. Wczoraj po raz pierwszy np. usłyszałam jak dobrze przygotować się do sakramentu pokuty. Było to niezwykle ważne doświadczenie – powiedziała Natalia Specht, studentka II roku UW, Germanistyka.

 

Wypowiedź Lidki Zdzitowieckiej

Stypendyści wzięli udział również we Mszy Świętej. Spotkanie zakończyło się wspólnym obejrzeniem filmu Most, który zapewne nie jedną osobę zmusiłby do refleksji.

 

Miejmy nadzieję, że spotkania te będą organizowane częściej, a Warszawska Wspólnota Akademicka będzie wynosiła z nich to, co najważniejsze – nauki Pana Jezusa.

 

 

Martyna Boruszewska / FDNT