„Święta Maryjo – módl się za nami”- właśnie tymi słowami litanii loretańskiej wrocławska wspólnota stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 31 maja 2017 r. rozpoczęła spotkanie z abp. Józefem Kupnym. Miało ono na celu przede wszystkim omówienie planów związanych z obchodami XVII Dnia Papieskiego.
Metropolita wrocławski nie poprzestał jednak tylko na wysłuchaniu planów. Jako duszpasterz z długoletnim doświadczeniem udzielił młodym kilku rad odnośnie tworzenia wspólnoty.
Musicie budować wspólnotę między sobą, być dla siebie wsparciem.(…) My mamy być dumni z tego, że znamy Jezusa, cieszyć się tym i dzielić się swoją radością z innymi. Do tego trzeba siły.- wyjaśnił i dodał- Jeśli chodzi o budowanie wspólnoty, powinna mieć ona profil religijny. Musimy nawzajem „ciągnąć się do nieba”, wspierać w dawaniu świadectwa. Trzeba być zanurzonym w świat, ale oczy utkwione mieć w Bogu.
Z kolei ks. dr Bartosz Mitkiewicz- duszpasterz wspólnoty- w imieniu stypendystów opowiedział o spotkaniach fundacyjnych, które odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas nich jest czas na formację, wspólną modlitwę czy integrację grupy. Również studenci w kilku słowach opisywali samych siebie, tak aby przybliżyć arcybiskupowi sylwetkę stypendysty. Tym samym pokazali z jak różnych okolic się wywodzą, jak różnorodne kierunki studiów wybierają oraz jak dzięki temu się uzupełniają, mogąc wspólnie wzrastać w wierze i rozwijać swoje umiejętności, talenty.
Jednym z projektów, nad którymi pracowali ostatnio wrocławscy studenci, są konspekty lekcji na godzinę wychowawczą zachęcające do pomocy mieszkańcom Aleppo. Efekty pracy zostały spisane oraz przekazane metropolicie wrocławskiemu. Wspólnota realizuje w ten sposób słowa św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Na koniec spotkania abp Kupny otrzymał od młodzieży ramkę ze zdjęciami wspólnoty oraz misia ubranego w fundacyjną chustę. Biskupie błogosławieństwo na pewno da im siłę do pokonywania codziennych trudności oraz dalszej pracy zarówno nad Dniem Papieskim, jak i innymi inicjatywami.