Msza św. z kard. Dziwiszem w Krakowie

Jednym z punktów centralnych obchodów XIX Dnia Papieskiego była uroczysta Msza św. w Sanktuarium Św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz – biskup senior Archidiecezji Krakowskiej, wieloletni osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

W Eucharystii uczestniczyli też ks. Łukasz Nycz – koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ks. Jacek Ozdoba – duszpasterz krakowskiej wspólnoty akademickiej FDNT. O oprawę muzyczną zadbał Chór Salawa pod batutą mgr Andrzeja Godka. Na Mszy św. obecni byli stypendyści Fundacji, Rycerze Jana Pawła II oraz Skauci Europy.

 Wstań, idź do tych, których spotykasz na twojej drodze, by dzielić się twoją wiarą, twoim doświadczeniem spotkania się z Bogiem, twoim osobistym świadectwem – nawiązywał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, na początku swojej homilii kardynał Dziwisz.

Kaznodzieja zauważył, że podczas gdy w społeczeństwie pogłębiają się podziały, nieufność i wrogość, „niełatwo [jest] budować cywilizację miłości, o której tak często mówił i na której tak bardzo zależało św. Janowi Pawłowi II.

O uprzedzeniach i agresji, nawiązując do teksów mszalnych o uzdrowieniu trędowatych, celebrans powiedział – Ten prawdziwy trąd niszczy wzajemne więzi, pomniejsza radość życia, osłabia nasze duchowe energie, dzięki którym moglibyśmy pomnażać znacznie więcej dobra w nas i wokół nas.

Metropolita senior krakowski stwierdził, że pomimo zmienności czasu postawa Papieża Polaka jest warta naśladowania. Zauważył też, że Jan Paweł II nie zostawił „gotowych recept”, a raczej drogowskazy, którymi wierni mogą kierować się w swoich życiowych zmaganiach.

Hierarcha przypomniał też, że Jan Paweł II miał niezwykle dobry kontakt z młodymi. Wskazał też, co było tego przyczyną – Trafiał do nich, bo był autentyczny – mówił kardynał. – Wymagał od nich, bo sam wymagał od siebie.

Celebrans przekonywał do wspierania Fundacji słowami – Łatwo policzyć, że już wiele tysięcy absolwentów tego programu ukończyło szkołę i studia, ubogacając nasz kraj swoją kompetentną pracą i zaangażowaniem w życie społeczne. – Wspólnymi siłami budujmy cywilizację miłości w nas i wokół nas – zakończył homilię kardynał.

Hubert Szczypek (md KAI)
Fot. BP Archidiecezji Krakowskiej

GALERIA