Msza św. w intencji darczyńców Fundacji

“Chcemy we wszystkich parafiach, we wszystkich miejscach gdzie żyjemy, dziękować Panu Bogu za 26 lat posługi Świętego Jana Pawła II” – tymi słowami Kardynał Kazimierz Nycz rozpoczął homilię w  Świątyni Opatrzności Bożej. 13 października przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” modlił się w intencji darczyńców papieskiej Fundacji.

Równocześnie chcemy stawiać sobie pytanie w tym dniu: w jaki sposób myśleć razem z papieżem Janem Pawłem II? W jaki sposób wydobywać z jego bogatej nauki to wszystko, co jest aktualne także na nasze czasy, prawie 15 lat po jego śmierci i 41 lat od początku jego pontyfikatu? – pytał kardynał.

Zdaniem metropolity warszawskiego Świątynia Opatrzności Bożej, jest szczególnym miejscem dziękczynienia za osobę Papieża Polaka. – Każda eucharystia jest dziękczynieniem, a więc każda eucharystia, która dzisiaj gromadzi wiernych, by dziękować Panu Bogu za Jana Pawła II jest najwłaściwszym miejscem tego dziękczynienia, ale ta eucharystia sprawowana dzisiaj, tutaj – w Świątyni Opatrzności Bożej, jest tym miejscem szczególnym – podkreślił Metropolita Warszawski.

W swojej homilii kardynał nawiązał również do tekstów czytań mszalnych – fragmentów o uzdrowieniu Syryjczyka Naamana oraz dziesięciu trędowatych. – Kościół Święty w dzisiejszych czytaniach mszalnych prowadzi nas po drogach dziękczynienia, uczy nas jak ważną rzeczą jest umieć dziękować Panu Bogu i ludziom – mówił Kardynał Kazimierz Nycz. –  Działania młodzieży stypendialnej są więc wspaniałym świadectwem ich wiary i życia według tego, czego uczy nas Pismo Święte – zauważył metropolita warszawski.

Często ubolewamy nad tym, że słowo “dziękuję” pojawia się w naszym życiu i w naszym słowniku zbyt rzadko – zwrócił uwagę kardynał. – W dniu obchodów XIX Dnia Papieskiego to słowo niewątpliwie nieustannie rozbrzmiewało z ust wdzięcznych stypendystów.

Na zakończenie homilii hierarcha nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego – „Wstańcie, chodźmy!”  –  Jezus w ten sposób budził śpiących apostołów do czuwania, pracy, bycia przy tym, co najważniejsze. Jan Paweł II użył tych słów jako tytułu swojej przedostatniej książki, którą napisał, gdy był już starym papieżem. Ale trzeba powiedzieć, że niezależnie od wieku i sił, które mamy, zawsze trzeba, abyśmy wstawali i szli po to, by głosić Ewangelię i wypełniać powołanie otrzymane od Boga – powiedział metropolita warszawski.

Agata Kowalczyk

GALERIA