Rok 2019

XIX Dzień Papieski obchodzony był w Polsce i środowiskach polonijnych 13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Hasło to nawiązuje do książki Jana Pawła II o tym samym tytule. Są to również słowa, które w Ewangelii wg. św. Marka skierował do uczniów Jezus, bezpośrednio przed pojmaniem i męką.

Jak każdego roku, obchody Dnia Papieskiego poprzedziło rozdanie nagród TOTUS TUUS, które odbyło się 12 października na Zamku Królewskich w Warszawie. 13 października w Warszawie w ramach obchodów centralnych XIX Dnia Papieskiego odbyły się dwie uroczyste Msze św. O godz. 9:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia celebrował bp Romuald Kamiński- ordynariusz warszawsko-praski. O godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji. Tego samego dnia o godz. 10:00 w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz sprawował uroczystą Mszę św. transmitowaną w TVP Polonia. Dzień ten zakończył się transmitowanym przez TVP 1, koncertem galowym Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Wystąpili na nim m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Iwaneczko, Dariusz Malejonek oraz zespół niemaGotu. Zwieńczeniem obchodów centralnych XIX Dnia Papieskiego była konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbyła się 15 października w Warszawie z udziałem m.in. prof. Livio Meliny byłego Rektora Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie.

Obchodom Dnia Papieskiego w całej Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie towarzyszyły odbywające się w wielu miastach koncerty, konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne.

W ramach zbiórki przykościelnej około 100 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało 7 503 991,29 zł. Zbiórka publiczna przeprowadzona przez 196 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 700 042,50 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą ponad 120 000 zł, wysyłając 30 146 wiadomości. Łącznie udało się zebrać ok. 8 324 033 zł. Jest to prawie 5 % więcej niż w roku poprzednim.