Rok 2020

XX Dzień Papieski obchodzony był 11 października 2020 roku pod hasłem „Totus Tuus”. Główne wydarzenia odbywały się w Warszawie. Na przebieg tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego wpłynął rozwój pandemii koronawirusa oraz wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Uczestnicy wydarzeń zostali wyposażeni w maseczki i środki do dezynfekcji. Wiele z planowanych atrakcji, jak choćby miasteczka rodzinne, imprezy sportowe i artystyczne nie mogło się odbyć. Ich miejsce zajęły inne wydarzenia – m.in. Wirtualny Bieg Papieski i internetowa premiera poświęconego Janowi Pawłowi II filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus”.

OBCHODY CENTRALNE

W niedzielę 11 października o godz. 9:00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji. Nabożeństwo transmitował PolsatNEWS. O tej samej godzinie w Bazylice św. Krzyża w Warszawie Mszę św. nadaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia celebrował bp Michał Janocha z Warszawy. W krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 9:30 kard. Stanisław Dziwisz sprawował Eucharystię emitowaną w TVP 1 i TVP Polonia. Dzień ten zakończył koncert galowy Dnia Papieskiego z pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach, który można było obejrzeć w TVP1. Osnową wydarzenia pt. „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy” były największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji Wschodu i Zachodu. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Moś, Olga Szomańska, Igor Herbut oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. Program obejrzało ponad 1 mln widzów Telewizji Polskiej.

ZBIÓRKA NA PROGRAM STYPENDIALNY

Podczas XX Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy, we wszystkich parafiach w kraju oraz w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało 5 753 350,59 zł. Zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 109 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 480 340,56 zł. Poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 150 467 zł, wysyłając prawie 30 tys. wiadomości. Łącznie udało się zebrać ok. 6,5 mln zł. Środki finansowe pozyskane w ramach zbiórek Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwoliły na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów.