Blask prawdy – XXII Dzień Papieski w Gdańsku

Już niedługo – 16 października – odbędzie się XXII Dzień Papieski organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku przyświeca mu hasło „Blask prawdy”. Fundacja zrzesza zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. Otrzymywane stypendia pozwalają około 2 tys. ludzi z całej Polski spełniać swoje marzenia, studiować w wybranych miastach akademickich. Trójmiejska wspólnota stypendystów w ramach obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego przygotowała kilka wydarzeń.

9 października 2022 roku stypendyści zawitają w trójmiejskich parafiach i wygłoszą świadectwa. Opowiedzą o tym, jak to jest być w Fundacji i dlaczego traktują ją jak drugą rodzinę. Parafie, do których pójdą to: Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, parafia pw. św. Wawrzyńca w Luzinie, Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie, Trójcy Świętej w Wejherowie, św. Stanisława i bł. Karoliny Kózkówny w Leźnie oraz św. Mikołaja w Elblągu.

W następną niedzielę, 16 października, przygotują kiermasze ciast. Pojawią się w tych samych parafiach z pysznymi kremówkami.

Kulminacyjnym wydarzeniem organizowanym przez trójmiejskich stypendystów jest V Bieg Papieski wraz z Piknikiem rodzinnym. Odbędą się one 23 października w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie.

Zawodnicy spotkają się o godzinie 14 niedaleko Ołtarza Papieskiego. Przebiegną około 5 km trasą zahaczającą o szlaki pobliskiego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Chwilę wcześniej, o 13:30, do startu będą gotowe dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Ci młodsi zawodnicy przemierzą trasę o długości 500 m. Zapisu na bieg główny można dokonać pod linkiem: https://elektronicznezapisy.pl/event/7409.html Wpisowe wynosi 30 zł. Zapisy na bieg dla dzieci są bezpłatne, odbędą się w dniu wydarzenia.

Zapewnione będą: woda, pakiet startowy ze słodką niespodzianką, wspólna rozgrzewka z trenerem, opieka medyczna oraz elektroniczny pomiar czasu. Każdy uczestnik, który ukończy bieg, otrzyma pamiątkowy medal. Dla osób, które zajmą od I-III miejsca w kategorii kobiet i mężczyzn przewidziane są upominki. Zawodnikowi, który pobije dotychczasowy rekord (00:16:00), zostanie wręczony mistrzowski puchar!

Zaraz obok znajdzie się mnóstwo atrakcji Pikniku rodzinnego. Stypendyści przygotowali zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kibicująca biegaczom widownia nie będzie się nudzić.

Wsparcie stypendystom z Trójmiasta można okazać wrzucając datki do puszek, które będą na wszystkich wspomnianych wcześniej wydarzeniach. Inną formą pomocy jest włączenie się w zbiórkę internetową naszej wspólnoty https://e-zbiorka.pl/zbiorka/dp22-11813hcyu/ , wysłanie SMSa pod numer 74 265 o treści „STYPENDIA” lub wpłata na numer konta podany na stronie Fundacji (www.dzielo.pl) .

Więcej informacji na temat zaplanowanych akcji można znaleźć na Facebooku– @FDNT3miasto.

Magdalena Kraśniewska