Konferencja Naukowa „Polska, Ukraina, Europa”

 W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego, przeżywanego pod hasłem  „Blask prawdy” Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuję konferencję naukową pod hasłem „Polska, Ukraina, Europa”.

Konferencja odbędzie się 14 października 2022 r. Obrady rozpocznie Eucharystia w Kościele św. Anny w Warszawie o godzinie 9:00. Dalsza część konferencji odbędzie się w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie. Przewidywany czas zakończenia to godzina 15:00.

Wspominane wydarzenie realizowane pod auspicjami ks. kard. Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego, zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Podczas konferencji, prowadzonej przez o. prof. dr hab. Jarosława Kupczaka z Uniwersytety Jana Pawła II w Krakowie, wykłady wygłoszą: PROF. MYROSŁAV MARYNOWYCZ z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, PROF. DR HAB. MAREK MELNYK z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, PROF. DR HAB. GRZEGORZ PRZEBINDA z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz O. DR WOJCIECH SURÓWKA OP duszpasterz i rekolekcjonista.

Inspiracją tematyki obrad jest tocząca się wojna rosyjsko-ukraińska, która rodzi wiele pytań i wątpliwości nie tylko z zakresu geopolityki, ale także moralnych, społecznych i religijnych. Wśród nich jest także to, jak dziś interpretować i realizować wizję dwóch płuc Europy, do której często wracał św. Jan Paweł II: Cóż, nie można oddychać jako chrześcijanie lub, lepiej, jako katolicy, mając tylko jedno płuco; trzeba mieć oba płuca, to znaczy wschodnie i zachodnie. […] Mamy nadzieję, że Pan pozwoli nam ujrzeć dzień, w którym będziemy zjednoczeni, i na pewno – możemy być tego pewni – tego dnia inaczej będziemy patrzeć na trudności, które wydają nam się dzisiaj tak wielkimi” (Przesłanie do chrześcijańskich społeczności niekatolickich w siedzibie nuncjatury, Paryż, 31 maja 1980 r.). Stąd też celem konferencji jest dokonanie namysłu w świetle nauczania św. Jana Pawła II nad przyczyną rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale jednocześnie o przyszłość naszej części Europy.

Konferencja będzie transmitowana na kanale YouTube Fundacji – https://www.youtube.com/user/DzieloTV

 

Program Konferencji

9:00 – Eucharystia pod przewodnictwem JEm. ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity
warszawskiego w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie

Początek transmisji

10:00 – Oficjalne rozpoczęcie konferencji w Kurii Metropolitalnej (ul. Miodowej 17/19)

– Wystąpienia prelegentów:

  • Папа, який не лише читав, а й формував знаки часу. (Papież, który nie tylko czytał, ale także kształtował znaki czasu)

prof. Myrosław Marynowycz (Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie)

  • Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego

prof. dr hab. Marek Melnyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

12:00 – Przerwa kawowa

12:45 – Wystąpienia prelegentów

  • Pielgrzymka JP II do Ukrainy – z dzisiejszej perspektywy. Analiza i świadectwo uczestnika.

prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego)

  • Teologia Majdanu w kontekście wojny na Ukrainie
  1. dr Wojciech Surówka OP (Duszpasterz i Rekolekcjonista)

14:00 – Dyskusja

15:00 – Zakończenie obrad