Co Kraków przyniósł Jezusowi czyli Orszak Trzech Króli

Szóstego stycznia Orszak Trzech Króli maszerował przez królewskie miasto po raz piąty. Nasi stypendyści wyjątkowo licznie włączyli się do współtworzenia tego dzieła.

W tym roku studenci z krakowskiej wspólnoty byli obecni w każdym z trzech orszaków. Wszystkie spotkały się na Rynku Głównym. Czerwony, „europejski”, tak jak w ubiegłych latach wyruszył wraz z ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem spod Wawelu przez ulicę Grodzką; zielony, „azjatycki”, z placu Sikorskiego, przez ulice Studencką i Garncarską oraz niebieski symbolizujący Afrykę, z placu Matejki. Ten ostatni – śmiało można powiedzieć – był współtworzony prawie w całości przez naszych stypendystów. Królem pochodzącym z czarnego kontynentu był Robert Ciszewski, gwiazdorem w krakowskim stroju Krzysztof Marcinkiewicz zaś oprawą muzyczną opiekował się Piotrek Liwoch. Ponadto nasi studenci sprawowali opiekę nad najmłodszymi uczestnikami orszaku. Tradycją już stało się, że stypendyści w tym dniu wyjątkowo nie zakładają żółtych koszulek – przebierają się za aniołki i diabełki, tworząc w ten sposób uliczne jasełka zachęcając przechodniów do uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu.

Nie zabrakło także kwestujących wolontariuszy. Tegoroczna zbiórka przeznaczona była na wsparcie ubogich korzystających z pomocy krakowskiego Dzieła św. Ojca Pio. Jest to organizacja Braci Mniejszych Kapucynów, która od dziesięciu lat niesie pomoc najuboższym, głównie bezdomnym. Uważamy, że jest to ważne i chcemy w tym uczestniczyć. Szczególnie przywołując hasło ostatniego Dnia Papieskiego – „Świętymi bądźcie” bierzemy to wezwanie do serca i nie boimy się służby.

Karolina Ślusarz – tegoroczna koordynatorka krakowskich obchodów Orszaku Trzech Króli opowiada o pracy i zaangażowaniu. Rzeczywiście w tym roku pracy było dużo. Jeszcze nigdy nasza fundacja nie była aż tak zaangażowana w miejscowe obchody Orszaku. Niemniej jednak wszyscy podkreślali, że dzięki naszemu zapałowi i chęci pomocy osiągnęliśmy sukces, który będziemy mogli powtórzyć za rok – uśmiecha się Karolina.

Zapał, śpiew na ustach i otwartość nie były jedynymi darami, jakie Nowonarodzony Jezus otrzymał od krakowian. 6 stycznia odbyła się premiera oficjalnej piosenki Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, której autorem jest Jakub Blycharz.

                                                                               Krzysztof Marcinkiewicz

wspólnota krakowska