DNI skupienia diecezji świdnickiej

W dniach 19-21 czerwca odbyły się rekolekcje stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Co roku odbywają się one w innym miejscu diecezji. Tym razem młodzież gościła w domu rekolekcyjnym ojców sercanów w Polanicy Zdroju. Wraz ze współpracownikami z wydziału katechetycznego organizatorem spotkania był koordynator diecezjalny fundacji- ks. Marek Korgul. Dni skupienia pod hasłem „Bóg kocha mnie nie dlatego, że jestem dobry, ale dlatego, że dobry jest On” głosił ks. Paweł Antosiak z Dzierżoniowa. Młodzieży towarzyszyli również przedstawiciele wydziału katechetycznego- ks. Damian Mroczkowski i pani Maria Szcześniak. Obecna była również wykładowczyni świdnickiego seminarium pani Krystyna Borowczyk.

Podczas trzydniowych rekolekcji stypendyści wysłuchali łącznie 6 konferencji, których tematem przewodnim stały się dwa fragmenty Ewangelii wg św. Łukasza, ukazujące ludzi jako dzieci Boże oraz dziedziców Królestwa Bożego (Łk 14, 15-24; Łk 13, 10-17). Codziennie odbywała się Msza święta oraz wspólna modlitwa Liturgią Godzin. Młodzi mieli również okazję do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Wielkie wrażenie na stypendystach wywarły świadectwa Marcina i Piotra, młodych ludzi „po przejściach”, którzy opowiadali jak Bóg przemienił ich życie. Choć kiedyś każdy z nich znalazł się w sytuacji, z której po ludzku nie było już wyjścia, teraz obaj są szczęśliwi, bo wiedzą, że to właśnie wtedy Jezus ich podźwignął i uratował. 

Dni skupienia to nie tylko czas modlitwy i refleksji. To też okazja do spędzania czasu w świetnym towarzystwie. Młodzi pracowali w grupach, zwiedzali okolicę, mówili o swoich zainteresowaniach, czytali świadectwa swoich starszych kolegów oraz wspólnie muzykowali. W tym roku odwiedzili ich absolwenci fundacji, którzy tęsknili za zawartymi tu przyjaźniami i niepowtarzalną atmosferą. Choć przyjechali tu ludzie w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i uzdolnieniach, to łączyły ich wspólne wartości, i ideały. Dla tych, którzy w Fundacji stawiają pierwsze kroki, diecezjalne rekolekcje to najlepsze przygotowanie do obozu w Rzeszowie, gdzie już w połowie lipca br. spotkają się stypendyści z całego kraju.

Hubert Szczypek

diecezja świdnicka