Franciszek dziękuje za Dzień Papieski

Podczas audiencji generalnej w środę 14 października Ojciec Święty Franciszek wyraził swoją wdzięczność za odbywający się w Polsce od dwudziestu lat Dzień Papieski. Poprosił też modlitwę w intencji swojej posługi na Stolicy św. Piotra.

Poniżej słowa papieża Franciszka o Dniu Papieskim:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, minionej niedzieli, w Polsce obchodzony był „Dzień papieski”. Jest to inicjatywa, która zrodziła się z duchowej i kulturowej więzi ze św. Janem Pawłem II, moim wielkim poprzednikiem a waszym rodakiem, ale wiem, że jest poświęcona modlitwie za aktualnego Papieża. Dziękuję wam za to dzieło, które podejmujecie każdego roku i za wszystkie modlitwy, jakimi wspieracie moją posługę. Proszę was: tak kontynuujcie. Ja zaś, przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, zawierzam Bogu was, wasze rodziny i całą Polskę. Z serca wam błogosławię.

Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie w niedzielę poprzedzająca rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. To czas radości, pamięci o Papieżu Polaku i łączności duchowej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Tego dnia przeprowadzana jest również zbiórka na prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Tegoroczny jubileuszowy XX Dzień Papieski odbył się 11 października pod hasłem „Totus Tuus” (Cały Twój [Maryjo]). Jest to wezwanie biskupie Karola Wojtyły zaczerpnięte z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Monfort.

Hubert Szczypek, KAI