Gorąco gratulujemy laureatom

    Finał XII edycji Konkursu Akademickiego im. Bpa Jana Chrapka odbył się we wtorek (11 czerwca) na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku maturzyści walczyli o indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz stypendia naukowe.
    Konkurs Akademicki skierowany jest do uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym w całej Polsce. Konkurs jest szansą dla maturzystów zainteresowanych dziennikarstwem, naukami politycznymi, bezpieczeństwem wewnętrznym oraz polityką społeczną. Uniwersytet Warszawski zaoferował laureatom Konkursu cztery indeksy na dziennikarstwo i komunikację społeczną z możliwością wyboru specjalizacji: dziennikarskiej, public relations i marketing medialny, fotograficznej, reklamowej i wydawniczej; dwa indeksy na nauki polityczne ze specjalizacją bezpieczeństwa wewnętrznego lub politologii oraz dwa na politykę społeczną. Uniwersytet Jagielloński przeznaczył aż sześć indeksów na kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna. 
    Pierwszy etap Konkursu polegał na napisaniu artykułu bądź reportażu interpretującego słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gdańsku, w roku 1987, a mianowicie:  ,,Doświadczenie „Solidarności” niesie w sobie dziedzictwo zbiorowej walki o najbardziej podstawowe prawa ludzkie; to historyczne doświadczenie było aktem sprzeciwu wobec naruszania tych praw. Natomiast solidarność jako postawa społeczna ciągle za mało jest przeżywana jako akt wspólnej pracy nad poprawą jakości życia osób i całego społeczeństwa; potrzebna jest nam solidarność nie przeciw drugim, ale za drugich i dla drugich, o czym przypomniał Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gdańsku w 1987 roku”. Maturzyści musieli przygotować także swoje portfolio z dokumentacją obejmującą dokonania w dziedzinie dziennikarstwa. Ci, dla których pierwszy etap zmagań dziennikarskich okazał się szczęśliwy, zostali zaproszeni do Warszawy na rozmowę kwalifikacyjną, od której zależało to, czy spełnią swoje marzenia i rozpoczną studia na najlepszych uczelniach w Polsce. 
– Bardzo się denerwowałam, ale poznałam Chrapków z poprzednich edycji, którzy próbowali nas poznać i rozluźnić nieco atmosferę – komentuje Katarzyna Kania, jedna z laureatek Konkursu Akademickiego – Wtedy opadło uczucie ciężkości. Nigdy nie miałam okazji dowiedzieć się więcej o Fundacji , więc to był mój pierwszy kontakt z nią. Ale jej rodzinna atmosfera i dobroć bardzo mi pomogła i dzięki niej otworzyłam się na innych. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość bycia częścią tej wielkiej rodziny – dodaje. laureaci
– Na początku oczywiście był stres – komentuje Marlena Chyrchała, laureatka Konkursu – Jednak, gdy tylko weszłam do sali, w której odbywała się rozmowa, strach gdzieś się ulotnił. Sama rozmowa była bardzo miła i naprawdę jestem wdzięczna Fundacji, że dali mi możliwość przeżycia tej wspaniałej przygody – dodaje.
    Choć indeksów było czternaście, komisja egzaminacyjna przyznała ich dwanaście.

Gratulujemy zdobycia indeksów i do zobaczenia w październiku!
Martyna Boruszewska/biuro prasowe FDNT

Laureatami XII edycji Konkursu Akademickiego im. Bpa. Jana Chrapka zostali:

1. Marlena Chyrchała- polityka społ. UW

2. Paulina Duma dziennikarstwo wieczorowe UW

3. Daria Dzieniszewska – dziennikarstwo wieczorowe UW

4. Weronika Kołodziejczyk – polityka społ. UW

5. Karolina Kuliś – dziennikarstwo dzienne UW

6. Anna Onuszczuk – dziennikarstwo dzienne UW

7. Maciej Patejuk – politologia UW

8. Katarzyna Pydynkowska- dziennikarstwo UJ

9. Joanna Rutkowska – dziennikarstwo UJ

10. Sławomir Starzec – bezpieczeństwo wewnętrzne UW

11. Paulina Worożbit – dziennikarstwo UJ

12. Katarzyna Kania – dziennikarstwo UJ