II edycja Gry Miejskiej – Błogosławiony Jan Paweł II Naszym...

18 maja- to data, która ma ważne miejsce w sercu każdego stypendysty. Z okazji 93 rocznicy urodzin naszego ukochanego papieża- Jana Pawła II- w Katowicach na Muchowcu odbyła się II edycja Gry Miejskiej, która w tym roku przebiegła pod hasłem: „Bł. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem”. Nie tylko dzień obchodów miał dla nas wielkie znaczenie- także dobór miejsca- 30 lat temu na Muchowcu odbyła się druga pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.

Świętowanie urodzin rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „sto lat”, tak żeby echo niosło się aż do nieba, a potem dla rozgrzewki zaproponowaliśmy uczestnikom Gry Miejskiej wspólną zabawę przy muzyce. W tym roku zgłosiły się do nas 53 drużyny co dało ok. 270 dzieci, a do tego ich rodzice i opiekunowie. Wspólnie ze stypendystami stworzyliśmy trzy trasy, każdą dostosowaną do wieku i możliwości uczestników. Pierwsza- najkrótsza- dla maluchów z klas 1-3, a potem kolejno dla dzieci z klas od 4-6 i najtrudniejsza dla gimnazjalistów. Dodatkowo na trasie umieściliśmy zadania dotyczące życiorysu Błogosławionego, układanki pociętych cytatów i zdjęć, czy zadania, np. odśpiewanie ulubionych piosenek papieża. Jak wiemy, nasz Papież lubił sport,  więc nie obyło się bez konkurencji sprawnościowych, a także zadań bonusowych. Przed wyruszeniem w trasy odmówiliśmy wspólną modlitwę. Dzieci z pobliskich szkół ochoczo pokonywały kolejne punkty gry, wszystkie z uśmiechem na twarzy próbowały zdobyć jak największą ilość punktów. Dzięki licznym sponsorom udało nam się zagwarantować nagrody dla zwycięzców – statuetki z popiersiem Jana Pawła II, medale oraz liczne nagrody rzeczowe, m.in. gry planszowe, akcesoria, bilety wstępu. Każdy z uczestników dostał dyplom uczestnictwa, a z okazji Roku Wiary również krzyżyk. Na mecie na wszystkich czekał pyszny żurek papieski. Dla naszych małych gości przygotowane były również liczne gry i zabawy, a nawet występ scholi młodzieżowej z Chełmu Śląskiego. Dzieciakom nie schodził uśmiech z twarzy. Na zakończenie wspólnie  odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Inicjatywa Gry Miejskiej z roku na rok coraz bardziej się rozszerza, mimo że to dopiero druga edycja, to i tak już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednak najważniejsze jest to, że mogliśmy wspólnie świętować kolejne urodziny naszego ukochanego Papieża i odczuliśmy Jego obecność – mimo przepowiadanych deszczy i burzy towarzyszyło nam słońce i pozytywne nastawienie. Wysiłek włożony w przygotowania nie tylko wzbogacił nas o kolejne doświadczenie, ale przede wszystkim zaowocował uśmiechami na twarzach i wyrazami zadowolenia ze strony każdego uczestnika, co było dla nas  ogromną satysfakcją. Mamy nadzieję, że z roku na rok inicjatywa zdobędzie jeszcze większe grono odbiorców.

A tutaj link do artykułów na temat naszego wydarzenia oraz galeria zdjęć:

http://katowice.gosc.pl/doc/1561031.Sto-lat-zabrzmialo-na-Muchowcu

http://katowice.gosc.pl/gal/spis/1561180.Gra-Miejska-bl-Jana-Pawla-II

 

 

       Salomea Haratyk

 Z-ca Rzecznika prasowego Fundacji KEP
                                 „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
                                   w archidiecezji katowickiej