Inauguracja obozu FDNT

Wydarzeniem rozpoczynającym wakacyjny obóz stypendystów w Szczecinie była Msza Święta, której przewodniczył Pasterz Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. abp Andrzej Dzięga, a po której odbyła się konferencja prasowa z udziałem arcybiskupa i prezydenta miasta Szczecina.

O godzinie 10:00 Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła wypełniło morze żółtych koszulek z logiem Fundacji oraz z hasłem tegorocznego obozu „Szczecin Pomor(ż)e Świętości”. Tradycją już stał się fakt, że Mszę Świętą uświetnia chór złożony z utalentowanych wokalnie stypendystów, którzy tworzą oprawę muzyczną uroczystości.

Podczas gdy stypendyści śpiewali „Duchu Święty przyjdź z ogniem Twym”, ksiądz Arcybiskup wraz z blisko trzydziestoma celebransami w uroczystej procesji podeszli do ołtarza. Zgromadzeni zostali powitani słowami: „Patrzymy na Was z radością, bo jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II. Chciałbym Was powitać w Katedrze Szczecińskiej. Witajcie!” Oprawę liturgiczną w całości przygotowali stypendyści Fundacji.

Głęboka refleksja towarzyszyła słowom kazania, które głęboko zapadły w pamięci każdego uczestnika. Ks. abp Andrzej Dzięga rozpoczął słowami: „Weźcie nieco głębszy oddech i wyciszcie serce, abyście mogli chwilę pomedytować. Jesteście pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II. Pontyfikat ten stał się rewolucją od pierwszego momentu ogłoszenia. A 22 października w świat poniosły się słowa: «Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!»”. Ksiądz Arcybiskup mówił dalej: „Ci co wierzą, nie lękają się. Są ludźmi wolności. Jesteście tchnieniem pontyfikatu Jana Pawła II”. Celebrans przypomniał młodym na czym opierał się pontyfikat Papieża Polaka. „Niezwykłe są obrazy pielgrzymek Papieża, radosne zdjęcia z młodzieżą, ale najbardziej poruszają obrazy Papieża trwającego na modlitwie. Był to pontyfikat wielkiej modlitwy, wielkiego zawierzenia Bogu”. Ostatnie zdania homilii szczególnie były skierowane do stypendystów: „Idźcie w ten świat, któremu Jan Paweł II wielokrotnie mówił o Bogu. Idźcie jako zaczyn cywilizacji miłości. Idźcie przez Szczecin (…). Dajcie Szczecinowi uśmiech i nadzieję, ale od Szczecina przejmijcie twardość i wytrwałość. Niech się ten cud spotkania obozowego dokona pod opieką Jana Pawła II”.

Pod koniec Mszy Świętej ks. prałat Jan Drob, prezes Zarządu FDNT, podziękował  ks. abp Andrzejowi Dziędze i całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Władzom Miasta Szczecin, Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Wojewódzkiemu za pomoc i serdeczne przyjęcie stypendystów. Następnie głos zabrali ks. Dariusz Kowalczyk, członek Zarządu FDNT i pani Katarzyna Kieler, menedżer ds. obozów stypendialnych, którzy podziękowali kierownikom ośrodków i wychowawcom oraz przedstawili ramowy plan obozu w Szczecinie.

Po Mszy Świętej stypendyści mieli przez chwilę czas dla siebie toteż uściskom i powitaniom nie było końca. Dwutygodniowy, wakacyjny obóz integracyjno-formacyjny FDNT został oficjalnie otwarty.

Materiały prasowe można znaleźć tutaj:

ftp://obozy_ftp:Fundacja123@dzielopl.home.pl

Anna Daniewicz

Biuro Prasowe