Irena Rejter – łączniczka AK na spotkaniu ze stypendystami

Jakiś czas temu zaprosiliśmy panią Irenę Rejter na nasze spotkanie wspólnoty katowickiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Pani Irena przyjęła zaproszenie i odwiedziła nas 1 czerwca. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w kaplicy, obok kościoła mariackiego w Katowicach. Po Mszy przeszliśmy do salki by porozmawiać z naszym gościem.

Pani Irena Rejter to niesamowita, bardzo ciekawa i barwna postać. Przeszło rok temu wybrała się do siedziby fundacji w Warszawie oferując swoją pomoc. Wtedy dowiedziała się o wspólnocie funkcjonującej w Katowicach. Skontaktowała się z nami i podarowała nam wiele wartościowych książek. Jeden ze stypendystów studiujący na Akademii Muzycznej otrzymał od niej pianino.

Pani Irena była łączniczką podczas powstania w czasie wojny. Zdawała maturę na tajnych kompletach. Skończyła prawo w Krakowie i jest adwokatem. W czasie wojny straciła wielu bliskich, gdzie sama wiele razy „zahaczała” o śmierć. To wszystko miała nam okazję opowiedzieć, a my mogliśmy dopytać ją o szczegóły, najważniejsze chwile i po prostu o to „jak to było – wtedy”. Zapytaliśmy, ją także o błogosławionego Jana Pawła II, kim dla niej był, jakie jest pierwsze wspomnienie z nim związane. Pani Irena odpowiedział bez wahania, że oczywiście wybór Karola Wojtyły – naszego rodaka na papieża. Gdy nasza ciekawość została już zaspokojona, wspólnie podziękowaliśmy za wszelką pomoc pani Irenie. Opowiedzieliśmy jej także trochę więcej o nas, o tym gdzie i jak działamy. Podsumowaliśmy także grę miejską „Błogosławiony Jan Paweł II naszym Przewodnikiem”, którą niedawno organizowaliśmy. Było naprawdę miło i wesoło.

Wszystkich którzy chcieliby zapoznać się z pełniejszym życiorysem pani Ireny zapraszamy pod ten adres: http://ahm.1944.pl/Irena_Rejter 

 

Piotr Solorz/Katowicka Wspólnota FDNT