„Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd!”

„Jan Paweł II -Świętymi bądźcie” – właśnie tak brzmiało hasło tegorocznego Dnia Papieskiego.  12 października Warszawa tętniła życiem. Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowali wiele atrakcji z okazji tego wyjątkowego święta, jakim był XIV Dnia Papieskiego.

Obchody rozpoczęły się już 4 października akcją oddawania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej w Warszawie. Stypendyści postanowili podziękować ludziom i dać również coś od siebie – życiodajny płyn. Akcja okazała się sporym sukcesem! Wielu stypendystów zdecydowało się oddać swoją krew i pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. Dwudziestu stypendystów zgłosiło się, aby pomóc w ratowaniu ludzkiego życia, przy czym piętnastu z nich nie miało ku temu przeciwwskazań i oddało krew. Łącznie stypendyści oddali 7 litrów życiodajnego płynu! Warto dodać, że  średnia objętość krwi dorosłego człowieka wynosi od 4 do 5 litrów, co stanowi około 8% wagi ciała.

Największe atrakcje zostały jednak przygotowane na niedzielę 12 października. Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele p.w. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po mszy stypendyści wraz z mieszkańcami Warszawy wyruszyli spod pomnika Mikołaja Kopernika na happening. Wszyscy razem śpiewali, prowadzili rozważania, a stypendyści prowadzili zbiórkę publiczną na fundusz stypendialny, rozdawali pyszne krówki i wręczali przechodniom żółte balony. Hasło tegorocznego happeningu brzmiało „Pod prąd” i nawiązywało do słów Jana Pawła II skierowanych do ludzi młodych: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”, co jak wiadomo nie jest proste.

Dodatkową atrakcją było miasteczko rodzinne, które funkcjonowało przy parafii św. Andrzeja Boboli na ul. Rakowieckiej. Stypendyści zorganizowali tam wiele atrakcji dla dzieci: malowanie twarzy, bańki mydlane, zwierzątka zrobione z baloników. Jak co roku miasteczko rodzinne było przepełnione słodyczą i słodkościami. Specjalnie na tę okazję stypendyści upiekli ciasta, ciasteczka i pączki. Wypieki okazały się być tak pyszne, że okraszane uśmiechem stypendystów znikały w mgnieniu oka.

O godzinie 15:30 obchody przeniosły się  na warszawski Ursynów. Przy kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się Koncert Galowy Dnia Papieskiego oraz Apel Modlitewny Miasta Warszawy z Ojcem Świętym. Na scenie pojawili się tacy artyści jak: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, Mietek Szcześniak, Ania Wyszkoni, Natalia Niemen, Olga Szomańska, a także stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Dorota, która poruszyła serca publiczności piosenką Anny German „Człowieczy los”. Nie zabrakło również chwil zadumy i wspomnień, do których skłaniały fragmenty homilii Jana Pawła II. Podczas koncertu zbierane były  intencje modlitewne, które w trakcie Apelu Modlitewnego zostały zaniesione przed wizerunek Matki Boskiej. Obchody XIV Dnia Papieskiego zwieńczyła wspólna modlitwa różańcowa.

Na twarzach stypendystów, jak i wszystkich obecnych podczas obchodów mieszkańców Warszawy i okolic widniał uśmiech, a z serc wypływała radość. XIV Dzień Papieski, który w tym roku nawoływał nas do bycia świętymi, okazał się pięknym dniem. Nie tylko za sprawą pogody. Przede wszystkim dzięki temu, że czuwał nad nami nasz Patron, Święty Jan Paweł II, którego obecność czuliśmy. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak w ślad za słowami Papieża Polaka kroczyć drogą ku świętości.

Aleksandra Krowicka

warszawska wspólnota akademicka

fot. Radosław Kucharz/FDNT