Jésus le Christ lumière intérieure

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé już za nami. Oczywiście nie zabrakło na nim stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dla wielu z nas było to nowe doświadczenie, niektórzy uczestniczą w spotkaniach od kilku lat.

Spotkanie odbywało się od 28 grudnia 2013 do 1 stycznia 2014 roku w Alzacji oraz w regionie przygranicznym Ortenau w Badenii (Niemcy). Wspólnota z Taizé przygotowała to spotkanie na zaproszenie diecezji katolickich i kościołów protestanckich położonych po obu stronach Renu. Zgromadziło ono dziesiątki tysięcy młodych ludzi pragnących uczestniczyć w kolejnym etapie „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera w końcu lat siedemdziesiątych.

Przez pięć dni Strasburg był miejscem, gdzie krzyżowały się drogi młodych Europejczyków oraz symbolem zjednoczonej Europy. Wspólna modlitwa, śpiew, cisza i osobista refleksja w Taizé pomagają odkryć Bożą obecność, odnaleźć wewnętrzny pokój i sens życia oraz nabrać nowego zapału. W programie odbywają się spotkania tematyczne, które pomagają lepiej zrozumieć, jaki jest związek wiary z życiem: w pracy, w kwestiach społecznych, w sztuce i kulturze, w poszukiwaniu pokoju na świecie.

Dla stypendysty Mateusza bardzo ważna była wspólna modlitwa: „Na spotkaniu Taizé bardzo mocno czułem siłę modlitwy. To było coś pięknego, kiedy dookoła Ciebie przebywało pięć tysięcy innych młodych ludzi, z różnych części świata i modlących się w tych samych intencjach. „

Milena doceniła niemiecką gościnność: „Najbardziej miła dla mnie była gościnność i otwartość rodziny u której mieszkałyśmy razem z Agnieszką. A to, co mnie zaskoczyło to kulturalne i twórcze spędzanie Sylwestra przez niemieckich studentów, których miałam okazję poznać.”

„Było to moje drugie spotkanie Taize, ale różniło się ono od tego w Rzymie.” – mówi stypendysta Dominik. „Czymś cennym była możliwość poznania młodych ludzi z innych krajów, ale również z Polski. Mam nadzieję, że zawarte znajomości przyniosą dobre owoce, a myślę, że już do tej pory z pewnością skorzystaliśmy na wzajemnych kontaktach.”

Teraz czekamy na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się w Pradze. Wszyscy mamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie.

 

Jagoda Kwapińska

Wspólnota warszawska