„Każdy może być święty” – Dzień Papieski w Opolu

„Świętymi bądźcie” to hasło tegorocznego już czternastego Dnia Papieskiego, który obchodziliśmy w niedzielę, 12 października.  Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowali dla mieszkańców Opola wiele atrakcji na ten weekend.

W Opolu świętowanie rozpoczęliśmy już w sobotę. Ubrani w żółte koszulki, z balonami i krówkami spacerowaliśmy po największych opolskich ulicach i centrach handlowych zbierając pieniądze na stypendia dla zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin. Po południu wszyscy spotkaliśmy się na Placu Wolności, gdzie odbył się festyn rodzinny, podczas którego nasze stypendystki malowały dzieciom twarze i puszczały bańki mydlane. Wspólnie tworzyliśmy balonowe cuda, które rozdawaliśmy dzieciom. Nie zabrakło również częstowania się krówkami i dalszego kwestowania. Wieczorem w Katedrze Opolskiej została odprawiona Msza Św. w hołdzie św. Janowi Pawłowi II oraz św. Janowi XXIII , a po niej odbył się koncert z udziałem chórów i zespołu instrumentalnego, które zagrały i zaśpiewały utwory Marco Frisiny.

Niedziela była dla nas czasem dzielenia się. Już wczesnym rankiem pojechaliśmy do Grodkowa, gdzie odbywał się diecezjalny zjazd stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, uczących się w gimnazjach i liceach w całej Opolszczyźnie. Odwiedzaliśmy również opolskie parafie, gdzie dawaliśmy świadectwa. Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego mówiliśmy, że świętym może zostać każdy – bez względu na to, czy jest duży, mały, gruby czy chudy. Za św. Janem Pawłem II powtarzaliśmy słowa „Nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi!” Niedzielę zakończyliśmy wspólną mszą w parafii św. Piotra i Pawła w Opolu.

 Dla nas był to niesamowity weekend. Spotkanie z drugim człowiekiem, krótkie rozmowy, uśmiechy dzieci i dorosłych wywoływały naszą radość. Pozwalały dostrzec dobroć w drugim człowieku i zbliżały choć o krok do świętości.

Marzena Turczyk

opolska wspólnota akademicka