Konferencja prasowa przed XIX Dniem Papieskim

„Wstańcie, chodźmy” to hasło XIX Dnia Papieskiego, który w tym roku przypada 13 października. 30 września, na zapowiadającej go konferencji prasowej zebrali się kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski, Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Dariusz Kowalczyk – Prezes Zarządu Fundacji oraz ks. Łukasz Nycz – Koordynator ds. formacji stypendystów.

Konferencję rozpoczęła prezentacja promującego XIX Dzień Papieski spotu telewizyjnego, którego autorem jest Tomasz Reczko – absolwenta Fundacji. Jako pierwszy głos zabrał kard. Kazimierz Nycz. – Kiedy tworzyliśmy tę Fundację myśleliśmy o czasach, kiedy Jana Pawła II już z nami nie będzie. Papież wokół swojej osoby i swojego dzieła sam potrafił wiele uczynić, żeby Ewangelia była znana na całym świecie. Wiedzieliśmy jednak, że problem pojawi się gdy papieża zabraknie – powiedział metropolita. Dodał, że Fundacja jest wyrazem miłości do bliźniego, którą w swoim życiu kierował się Karol Wojtyła.

Kardynał zwrócił uwagę, że obchody tegorocznego Dnia Papieskiego wpisują się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny oraz nadchodzącą 100. rocznicę urodzin papieża-Polaka. Dlatego postarajmy się, aby Dzień Papieski przeżywany był z pełnym zaangażowaniem na poziomie parafii, z pełnym zaangażowaniem miast i wiosek, z pełnym zaangażowaniem w diecezjach i w samej Warszawie – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Następnie ks. Dariusz Kowalczyk przekazał szczegółowe informacje dotyczące o tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego. W niedzielę, 13 października o 9.00 w Bazylice św. Krzyża odbędzie się Msza św. celebrowana przez bp. Romualda Kamińskiego, która będzie transmitowana przez Program I Polskiego Radia. O godz. 10.00 w TVP Polonia będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Natomiast o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Eucharystii w intencji darczyńców Fundacji. Na godz. 17.30 zaplanowany jest tam koncert galowy, transmitowany przez TVP1. W tym roku wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko oraz Dariusz Malejonek.

Podczas Dnia Papieskiego odbywają się również liczne wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe organizowane przez stypendystów oraz przyjaciół Fundacji. Ostatnim z wydarzeń towarzyszących obchodom XIX Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje”, która odbędzie się 15 października o godz. 10.00 na Zamku Królewskim.

Prezes Zarządu Fundacji przedstawił również tegorocznych nominowanych do nagród Totus Tuus. Są to – w kategorii „Promocja godności człowieka”: Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, Elżbieta Orzechowska oraz Marika Pik. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: Piotr Pałka. W kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka”: Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia oraz Program Redakcji Katolickiej TVP „Między ziemią a niebem”. W kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”: Inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego pod nazwą „Dni Jana Pawła II”, Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio oraz Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”.  Przyznana zostanie również Specjalna Nagroda TOTUS TUUS za rok 2019.

Na zakończenie głos zabrał ks. Łukasz Nycz. Podsumował przebieg tegorocznych obozów formacyjno-integracyjnych, które odbyły się w Legnicy, Toruniu oraz Myczkowcach. Zaprezentowano również podsumowujący minione obozy film autorstwa stypendysty Fundacji – Krzysztofa Łęczyckiego.

Izabela Niderla, Kinga Rynkowska

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.