Obóz maturzystów w Myczkowcach

„Życie – niedokończony projekt” to hasło obozu maturzystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Od 4 do 13 września przyszli studenci integrowali się i formowali w bieszczadzkich Myczkowcach.

W ubiegłych latach hasłem obozu maturzystów było hasło najbliższego Dnia Papieskiego. Od ubiegłego roku zastąpiły je słowa biskupa Edwarda Dajczaka, skierowane do stypendystów-studentów w Koszalinie. „Życie – niedokończony projekt” to dosłowny cytat z konferencji ordynariusza kołobrzesko-koszalińskego. W podobny sposób o życiu jako projekcie pisał też Jan Paweł II w liście do młodych całego świata – Parati Semper. Treść tego listu stała się motywem przewodnim obozu, którego celem jest pomoc maturzystom w refleksji nad życiowym powołaniem.

Ważnym elementem obozu była formacja. Każdego dnia maturzyści uczestniczyli w Mszy świętej, odmawiali jutrznię i kompletę. W specjalnie przygotowanych na ten czas Niecodziennikach znalazł się też „Kwadrans ze św. Janem Pawłem II”. Dzięki niemu stypendyści papieskiej Fundacji mieli okazję poznać nauczanie swojego Patrona. Młodzi uczestniczyli też w górskiej drodze krzyżowej. Pielgrzymowali również do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku.

Obowiązkowym elementem każdego obozu są warsztaty i konferencje. W tym roku maturzyści spotkali się z siostrami: Anną Marią Pudełko i Tomirą Brzezicką. Ks. Paweł Serwański – wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krośnie – dzielił się ze stypendystami wiedzą o zagrożeniach duchowych. Świadectwem życia małżeńskiego, medyczną wiedzą na temat in vitro i refleksją dotyczącą czystości podzielili się lekarze – Anna i Bogdan Tomasiewicz. Warsztaty pt. „Ja w mediach społecznościowych” poprowadziła Paulina Worożbit – absolwentka Fundacji.

Obóz maturzystów w Myczkowcach był również czasem integracji. Nowi członkowie wspólnot akademickich pod czujnym okiem szefa i starosty (stypendysty opiekującego się pierwszorocznymi) zapoznali się z zasadami funkcjonowania ich nowego środowiska. Integracji służyły górskie wycieczki, pogodne wieczorki, zabawy terenowe i dyskoteki.

„Życie – niedokończony projekt” był ostatnim z trzech, organizowanych w tym roku, przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, obozów wakacyjnych. Wcześniej uczniowie gościli w Toruniu, a studenci w Legnicy.