Konferencja prasowa przed XXIII Dniem Papieskim

Obchodom tegorocznego XXIII Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Jan Paweł II Cywilizacja życia”. Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II – Evangelium vitae (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

W tym roku Dzień Papieski przypada w niedzielę, 15 października. Już w niedzielę 8 października w kościołach w Polsce odczytany zostanie List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. Jego treść została opublikowana na stronie Konferencji Episkopatu Polski (https://episkopat.pl/biskupi-w-liscie-na-xxiii-dzien-papieski-budowanie-cywilizacji-zycia-jest-zadaniem-kosciola-i-calego-spoleczenstwa/). W sobotę 14 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

W niedzielę 15 października ks. bp Piotr Turzyński – Duszpasterz Polonii o godz 9:00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9:00 ks. Dariusz Kowalczyk  – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował ks. bp Robert Chrząszcz – biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIII Dnia Papieskiego pt. „Cywilizacja życia”. W koncercie wystąpią m.in.: Olga Szomańska, Anna Józefina Lubieniecka, Gabi Gąsior, Krzysztof Iwaneczo, Tadeusz Seibert, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski, Artur Caturian, zespół Tulia, zespół absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” TYLKO TY, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

W dniach 11-12 października odbędzie się 23. Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://rodzina.org.pl/.

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, w piątek 13 października, odbędzie się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?” Spotkanie rozpocznie Msza Św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 10:00. Na godz. 11:00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych, niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. Zapraszamy również do założenia własnej e-puszki i internetowego kwestowania na program stypendialny.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji m.in.: kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich możemy znaleźć informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach, a także naszej stronie internetowej www.dzielo.pl. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Galeria zdjęć [KLIKNIJ TUTAJ]