Krzeszów kolejnym przystankiem w czasie obozu studenckiego

Barokowa Bazylika Kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie, wchodząca w skład dawnego opactwa cystersów z XVIII wieku, stała się kolejnym punktem na mapie Dolnego Śląska odwiedzonym przez stypendystów 12 lipca. Dzień Skupienia w tym miejscu studentom poprowadził ordynariusz diecezji legnickiej- bp Zbigniew Kiernikowski.

 

W pierwszej katechezie Ksiądz Biskup mówił o jedności chrześcijan, która jest możliwa jedynie wtedy, kiedy zrozumiemy, jak wielką rzecz uczynił Chrystus, oddając życie za nas. Ordynariusz wspomniał również o Eucharystii, która jest tematem przewodnim trwającego w Legnicy obozu. Przyjmowanie jej, zdaniem bpa Kiernikowskiego, wymaga od nas zaparcia się samego siebie. Przychodzący do nas Chrystus w postaci białego chleba przynosi nam wewnętrzną przemianę, na którą wielu z nas często nie chce się godzić.

 

W drugiej katechezie ordynariusz diecezji legnickiej wyjaśniał młodym ludziom znaczenie wybranych części liturgii Mszy Świętej. Cytując słowa jednego z Doktorów Kościoła, bp Kiernikowski powiedział, min.:

 

Kiedy wspólnota chrześcijańska śpiewa „Amen” kruszą się kolumny świątyń pogańskich.

 

Tłumaczył też, że przez wyznanie „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie” następuje zwrot ku czci Boga Ojca, który przychodzi przez Ducha Świętego. Eucharystia ma być dla nas źródłem, z którego mamy czerpać siłę i w którym mamy nieustannie wzrastać.

 

Piątkowy Dzień Skupienia zakończył się pytaniami młodych ludzi skierowanymi do bpa Kiernikowskiego, który z wielkim entuzjazmem rozwiewał wszelkie wątpliwości studentów.

Zdjęcia z Krzeszowa znajdują się tutaj.