Magiczna biblioteka

Stypendyści podczas wakacyjnych obozów w największych miastach Polski odwiedzają między innymi muzea, galerie, czy kina. W Lublinie obok wyżej wymienionych miejsc zawitali również do nowoczesnej biblioteki multimedialnej „BIBLIO”, mieszczącej się przy ulicy Szaserów.

Instytucja ta, została otwarta zaledwie trzy tygodnie temu i cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników. To pierwsze miejsce w Lublinie, gdzie obok książek, na półkach znajdziemy filmy, audiobooki, czy gry planszowe. W bibliotece znajduje się American Corner poświęcony kulturze Stanów Zjednoczonych. Są tam anglojęzyczne książki popularnonaukowe, beletrystyka, podręczniki akademickie, filmy oraz gry planszowe. Stworzenie American Corner było możliwe dzięki współpracy z Ambasadą Amerykańską w Warszawie. Podobne centra American Corner można znaleźć w Warszawie, Gdańsku, czy Łodzi. Stypendyści mieli specjalnie przeznaczony czas, by zapoznać się ze zgromadzonymi tam zbiorami.  Druga sala American Corner to pomieszczenie multimedialne zaopatrzone w bogate zbiory on-line. Są tam dostępne książki, czasopisma i magazyny. Osoba, która chce się zrelaksować, a przy okazji pouczyć się angielskiego, może zagrać w amerykańskie gry planszowe. „BIBLIO” spełnia również funkcję domu kultury. Aktualnie można tam obejrzeć wystawę zdjęć. W przyszłości będą się tu również odbywać projekcje filmów.

Największa sala „BIBLIO” to oczywiście wypożyczalnia połączona z oryginalną czytelnią. Wystrój wnętrza tej sali nawiązuje bowiem do skate parku, który znajduje się w pobliżu mediateki. Stypendyści mieli okazję spróbować swoich sił jako twórcy grafitti. Spokojnie, biblioteka nie została przez nich zdemolowana, gdyż „mur”, na którym rysowali „sprayem” był… wirtualny. Odwiedzający bibliotekę stypendyści czytali komiksy, książki i prasę na kanapach przypominających rampy. Niektórzy z nich słuchali w tym czasie muzyki lub grali w gry komputerowe. Większość stypendystów w mediatece była po raz pierwszy. Jak mówi Angelika – „To bardzo fajny pomysł. Chciałabym mieć takie miejsce blisko domu. Można by wtedy ciekawie spędzić wakacje. Jest tu mnóstwo form rozrywki, na przykład możliwość posłuchania płyt”.

 

Eliza Studzińska/BIP