Małżeństwo było jednym z wielu tematów poruszanych podczas spotkania lubelskich stypendystów Fundacji z abpem Wojciechem Polakiem. Ksiądz Prymas zaszczycił ich swoją obecnością 20 marca, w trakcie rekolekcji głoszonych w kościele duszpasterskim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pięknym gestem rozpoczynającym spotkanie, które odbyło się w sali uniwersyteckiej, było powitanie przez Księdza Prymasa każdego stypendysty z osobna oraz wspólna modlitwa. Szefowa lubelskiej wspólnoty przedstawiła jej stypendystów, przybliżając tym samym ich działalność. Prezentacja była momentem zwrócenia uwagi na kilku szczególnie aktywnych stypendystów, którzy rozwijają swoje umiejętności, dzieląc się tym, co mają, z innymi.
Po krótkim przedstawieniu przyszedł czas na zadawanie pytań. Spotykając się z tak ciekawą osobą, warto poruszyć wiele kwestii, dlatego właśnie padały bardzo ważne pytania. Z drugiej jednak strony, nie sposób nie zapytać o zainteresowania czy ulubioną książkę Księdza Prymasa, zatem nie zabrakło i tych mniej poważnych pytań.
Abp Wojciech Polak zwrócił szczególną uwagę na to, jak piękną drogą życia jest małżeństwo. Nie jest to jednak droga łatwa, dlatego warto jest mieć pełną świadomość tego, na czym tak naprawdę polega jej istota. Ksiądz Prymas wskazał na konieczność bycia darem dla drugiego. Wspaniale ukazuje tę prawdę wyznanie miłości w języku włoskim – osoba zakochana mówi Ti voglio bene, co oznacza nie tylko „Kocham cię”, ale przede wszystkim „Chcę twojego dobra”.
Ksiądz Prymas podkreślił również, jak ważne w małżeństwie jest otwarcie się na dar nowego życia. „Egoizm we dwoje” – to określenie, jakiego użył Arcybiskup, by nazwać małżeństwo, w którym nie pragnie się mieć potomstwa.
Bardzo ważną kwestią było również poruszenie tematu zmian w Kościele, o którym Prymas mówi w ten sposób: „Ja myślę, że Kościół nie tyle potrzebuje zmian, co ciągle potrzebuje wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii”. Abp Wojciech Polak zwrócił uwagę na konieczność zmiany podejścia do Ewangelii, konieczność szukania jej świeżości.
Spotkanie z głową Kościoła w Polsce było dla stypendystów niezwykłym wyróżnieniem i niezapomnianym przeżyciem. Marika Sońta tak wspomina to wydarzenie: „Najbardziej poruszyło mnie to, w jaki sposób opowiadał o świętym Janie Pawle II. Ksiądz Prymas to osoba, od której bije spokój i nadzieja dla innych.”