Od „Hosanna” do „Ukrzyżuj Go”

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Podczas obchodów tego dnia we Wrocławiu, połączonych z Niedzielą Młodych, nie mogło zabraknąć naszej reprezentacji.

Coroczne spotkanie młodzieży archidiecezji wrocławskiej, tzw. Niedziela Młodych, jak zwykle przyciągnęła tłumy. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wzięli udział w uroczystej procesji Niedzieli Palmowej. W trakcie jej trwania mieli okazję zobaczyć występy uczniów z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, upamiętniające cztery sceny biblijne. Były to m.in. odwiedziny Jezusa w domu Łazarza czy wygnanie kupców ze świątyni wraz z zapowiedzią jej zburzenia i odbudowania w trzy dni. Po procesji wszyscy razem udali się na Mszę św. pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego, Abpa Józefa Kupnego. Jego Ekscelencja przypomniał młodym, że muszą być wierni swoim przekonaniom i nie mogą ulegać tłumowi czy panującej modzie.

Jezus podczas swojego pobytu w Jerozolimie nie zrobił nic, co mogło przysporzyć mu wrogów, a jednak byli tacy, którzy pod wpływem tłumu przeszli od „Hosanna!” do „Ukrzyżuj!”

W swojej homilii nawiązywał również do orędzia Papieża Franciszka na 34. Światowe Dni Młodzieży i hasła: „Nie lękajcie się”. Jak twierdził: „Bóg dla każdego ma indywidualny plan i każdemu z was Pan Bóg ufa i zaprasza do wspólnej przygody. Do każdego mówi też: „Nie bój się! Bo zawsze jestem z Tobą””.

Następną częścią obchodów Niedzieli Młodych były różnego rodzaju warsztaty. Ks. Jakub Bartczak uczył, jak łączyć pasję z wiarą, a wraz z Fundacją FONIS można było nauczyć się języka migowego. Wiele młodych kobiet wzięło udział w warsztatach pt. „Studnia – warsztaty poszukiwania głębi w kobiecości”. Równie oblegana była strefa Vocation cafe, gdzie różne zgromadzenia, w tym wrocławska wspólnota FDNT, miały okazję zareklamować samych siebie oraz towarzyszące im idee.

W tym samym czasie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z możliwością przystąpienia do Sakramentu Pokuty. Była to tzw. Strefa Miłosierdzia. Na sam koniec młodzi otrzymali biskupie Boże Błogosławieństwo i z nadzieją w sercach wyruszyli w drogę powrotną do domów.

Kolejna Niedziela Młodych pokazała, jak ważny w życiu młodego człowieka jest Kościół i jak bardzo potrzebuje on wspólnoty. Ilość zgromadzonych wiernych zaskoczyła nawet samego Arcybiskupa i jak zapowiedział: „Spotykamy się za rok”. Tak więc, do zobaczenia!