Toruńscy stypendyści na drodze ośmiu błogosławieństw

Stypendyści wspólnoty toruńskiej w dniach 2-4.03 br. przeżywali swoje rekolekcje wielkopostne. Głównym tematem rozważań uczestników było osiem błogosławieństw wygłoszonych przez Jezusa podczas kazania na górze.

Jak co roku studenci ze wspólnoty toruńskiej zorganizowali wyjazdowe rekolekcje wielkopostne. To wyjątkowy czas, który stypendyści mogą spędzić razem, w swoim gronie. Z jednej strony to okazja do przemyśleń, zatrzymania się i przygotowania do Świąt Wielkanocnych, z drugiej zaś – to możliwość integracji, dyskusji na temat bieżących wydarzeń związanych z Fundacją i wspólnotą oraz planowanie kolejnych działań.

W tym roku toruńscy stypendyści udali się do Przysieka – miejscowości położonej nieopodal Torunia, gdzie cisza i spokój sprzyjała duchowym przemyśleniom. Już po raz drugi rekolekcje poprowadził ks. Andrzej Szopiński, który tym razem skupił się na ośmiu błogosławieństwach. Każde z nich zostało dokładnie omówione, opatrzone konkretnymi przykładami i praktycznymi wskazówkami dla każdego stypendysty. W sobotę studenci spotkali się również z ks. Danielem Adamowiczem, dyrektorem toruńskiego Caritasu, który przybliżył im działalność tej organizacji. Następnie stypendyści mieli czas na dyskusję na temat tegorocznego Dnia Papieskiego. Wymienili się spostrzeżeniami na temat dotychczasowych obchodów w Toruniu oraz przedstawili swoje pomysły zmian lub nowych inicjatyw.

Była to również okazja do podziękowania Basi Kisickiej – dotychczasowej szefowej wspólnoty, która ze względu na ukończenie studiów przekazała tę funkcję Edycie Świtkiewicz. Nowa szefowa przedstawiła plan działania i cele na najbliższy semestr. Tego dnia odwiedził ich także ks. Dariusz Kowalczyk, który z kolei poprowadził katechezę na temat hasła najbliższego Dnia Papieskiego – „Promieniowanie ojcostwa” oraz skupił się na przykazaniu „Szanuj ojca swego i matkę swoją”.

W niedzielę zaś, toruńscy studenci gościli wolontariuszy z projektu „Dzieło na misji”, którzy opowiedzieli o swojej pracy podczas misji w Etiopii oraz o działalności na co dzień, poza wyjazdami. Stypendyści z zaciekawieniem słuchali historii i zadawali wiele pytań. Wspólnota toruńska postanowiła również, aby w tym roku, w ramach corocznej akcji pomocy podejmowanej przed Wielkanocą, przekazać środki właśnie na „Dzieło na misji”.

Umocnieni i napełnieni nowymi siłami stypendyści w niedzielne popołudnie powrócili do Torunia i swoich codziennych obowiązków, ale być może dzięki tym rekolekcjom podejmą zmiany w swoim życiu, a z pewnością będą dobrze przygotowani na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.