Nagrodzeni na Gali Nagród TOTUS 2011

Prezentujemy poniżej listę laureatów Nagród TOTUS, przyznanych 8 października na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wydawnictwo „Biały Kruk”

W kategorii „„Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”

Założone przez Leszka Sosnowskiego wydawnictwo książkowe BIAŁY KRUK z Krakowa specjalizuje się w tematyce katolickiej, kulturalnej, patriotycznej i historycznej. W ciągu 15 lat opublikowało ponad 90 albumów i książek dotyczących nauczania i osoby Jana Pawła II. Do jego największych autorów należą: Jan Paweł II i Benedykt XVI. Wydawnictwo zajmuje się również produkcją filmów oraz organizacją wystaw plenerowych. Nagrodzone zostało tytułem Wydawca Dekady 2001-2010.

Nagrodzone za dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.

 ks. Andrzej Augustyński

„Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”

Przyjaciel, wychowawca, przewodnik duchowy dzieci i młodzieży – Ksiądz Andrzej Augustyński. Twórca i przewodniczący Stowarzyszenia SIEMACHA w Krakowie,  współtwórca ośrodka wypoczynkowego dla dzieci w Odporyszowie, członek Zgromadzenia Misji oraz międzynarodowej organizacji ASHOKA, skupiającej przedsiębiorców społecznych. Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS. Odznaczony w 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności społecznej i edukacyjnej.

Nagrodzony za rozmach, owocność i konsekwencję działań prowadzonych przez niego dzieł.

 Michał Lorenc

„Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”

Kompozytor muzyki filmowej. Zadebiutował 32 lata temu pisząc muzykę do filmu Andrzeja Kostenki „Przyjaciele”. Wielokrotnie uhonorowany licznymi nagrodami i nominacjami. Jest pięciokrotnym laureatem nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu filmów fabularnych. Zdobył również Czeskiego Lwa, Srebrną Statuetkę Leliwy, Złotą Kaczkę oraz Poznańskiego Koziołka. Muzyka Michała Lorenca rozbrzmiewa między innymi w filmach: „300 mil do nieba”, „Bandyta” „Psy”, „Zabić Sekala”, „Żółty szalik”, „Śluby panieńskie”, „Różyczka”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

Nagrodzony za tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie Ojcu Świętemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

 Zespół twórców filmu „Jan Paweł II – Szukałem was”

„TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”

Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta w niezwykły sposób ukazuje osobowość Papieża Polaka i jego naukę, która łączyła ludzi na całym świecie niezależnie od wyznawanych wartości czy religii. Ten film to największa produkcja w historii polskiego dokumentu – blisko cztery lata pracy całego zespołu, 90 dni zdjęciowych realizowanych w kilkunastu krajach, w 120 miejscach, często trudno dostępnych, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu, to także unikalne materiały archiwalne z wielu światowych agencji i wytwórni.

W 2011 roku dokument otrzymał International Film Award na IX Ischia Film Festiwal we Włoszech.

Nagrodzony za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II.