„Oblicze ziemi” godne nagrody – już niebawem rozstrzygnięcie Dominikańskiego Festiwalu...

W czasie rozstrzygnięć konkursów festiwalowych ze sceny często padają słowa „na tę chwilę wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością”. Zapewne padną one też 21 listopada, w dniu ogłoszenia zwycięzców 14. Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard. W tym roku, w jego przypadku, słowa te nabierają dodatkowego znaczenia.

O Festiwalu

Dominikański Festiwal Filmowy Slavangard to ogólnopolski konkurs filmów krótkometrażowych i konkurs fotograficzny, organizowany od kilkunastu lat przez Klasztor Ojców Dominikanów w Krakowie za pośrednictwem DDA „Beczka” i z pomocą obecnego duszpasterza o. Janusza Pydy OP. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki OP oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Skąd to oczekiwanie?

Przed upływem terminu wysyłki konkursowych zgłoszeń, w świat uderzyła pierwsza fala epidemii. Nawiązując do hasła tegorocznego festiwalu, brzmiącego „Oblicze Ziemi”, można powiedzieć, że ziemia pokazała swoje dotychczas nieznane oblicze.

Nie powstrzymało to jednak organizatorów, którzy zdecydowali doprowadzić Festiwal do szczęśliwego zakończenia, nawet jeśli miałoby to wymagać zmian w harmonogramach (rozstrzygnięcie zostało przesunięte o pół roku) i dotychczasowych, wypróbowanych scenariuszach Gali.

Fot. Maciej Maziarka
W finale znaleźli się…

Na festiwal wpłynęło 60 filmów i 197 fotografii. Spośród których wybrano finalistów:

W konkursie filmowym byli to:

  • film fabularny:

„Znowu o ekologii” – Błażej Hadro, Michał Ziobro i Michał Filek

„Acia” – Irmina Raczek, Franciszek Arciszewski

„Öve ” – Jakub Słabek

„Jean” – Krystian Mleczko, Magda Dziura, Kinga Bąk i Maciej Bernacik

„Allegro, ma non troppo” – Kacper Elsner

  • film dokumentalny:

„Ludzie ziemi” – Piotr Cieślak

„Pan Adam” – Błażej Hadro

„Artur Guma” – Agnieszka Korycka-Sobotka, Damian Bartoszek

  • film animowany/eksperymentalny:

„Oblicze Ziemi” – Grzegorz Bąk

„Błąd systemu” – Piotr Kaźmierczak

„ECCE III” – Paweł Pauksztełło

„Pan Bobkowski” – Marta Sawko

W konkursie fotograficznym do finału przeszły wszystkie fotografie.

Z tej grupy jury w składzie:

  • konkurs filmowy: Klaudia Cymanow-Sosin, Włodek Markowicz, Mateusz Mleczko, Wiktor Obrok, o. Dominik Jarczewski OP.
  • konkurs fotograficzny: Artur Rychlicki, Jerzy Gaweł, br. Jacek Hajnos OP

wybrało zwycięzców.

Fot. Maciej Maziarka
„Zwycięzcą zostali… „czyli ogłoszenie wyników

Najlepsze zdaniem jury filmy i fotografie ogłoszone zostaną 21 listopada 2020 roku o godzinie 20:00 na profilu www.youtube.com/user/slavangard I choć gala finałowa nie odbędzie się, tak jak dotychczas, w Kinie Kijów, to organizatorzy zapewniają, że postarają się, by online-owe ogłoszenie wyników nadal zachowało typowy, Slavangardowy charakter.

„Widownia festiwalu na finał nieodłącznie przybywała w pełnej gali, spacerując z elegancją po czerwonym dywanie. Zachęcamy, by pomimo przebywania w domu, zasiąść do oglądania w galowych strojach. Niech dzień ten będzie świętem kina i fotografii. Z chęcią zobaczymy jak oglądacie rozstrzygnięcie, zachęcamy do wysyłania nam zdjęć na naszego Facebooka (facebook.com/Slavangard)” – mówi jedna z organizatorek DFF Slavangard.

Po ogłoszeniu wyników zainteresowani będą mogli spotkać się online na żywo, by porozmawiać o wynikach, wymienić emocje, spotkać się ze zwycięzcami i reprezentantami jury.

Wszystkie filmy finałowe będzie można obejrzeć na social mediach (Facebook i YouTube) DFF Slavangard.

Zapraszamy!