Obóz maturzystów w Białymstoku

Z powodu obecnej sytuacji, tradycyjny obóz w Myczkowcach, na który co roku jadą maturzyści naszej fundacji nie mógł się odbyć. Byli oni natomiast uczestnikami e-obozu. W jego ramach została zrealizowana część nieodłącznych elementów wspomnianego wcześniej obozu w miastach, gdzie stypendyści planują rozpoczęcie studiów.

E-obóz zapoczątkowały udostępnione, ogólnodostępne konferencje. Wypowiadali się w nich ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Paweł Walkiewicz i ks. Łukasz Nycz – z Zarządu i Biura Fundacji. Konferencje te zastąpiły część formacyjną zwykle realizowaną w Myczkowcach. Drugim etapem e-obozu były spotkania wewnątrz-wspólnotowe. Przyszli studenci białostockich uczelni wzięli udział w cyklu trzech spotkań 16, 23 i 26 września, które miały na celu wprowadzenie do wspólnoty oraz poznanie zarządu fundacyjnej wspólnoty Białostockiej. Pierwsze dwa spotkania zostały zrealizowane za pomocą internetowej platformy ZOOM. Maturzyści mieli okazję zapoznać się nawzajem. Przedstawili się, opowiedzieli o wybranych uczelniach, gdzie planują kontynuować edukację oraz swoich zainteresowaniach.

Ostatnie spotkanie miało miejsce w siedzibie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Przyszli studenci po raz pierwszy mieli okazję spotkać się na żywo. W wydarzeniu nie zabrakło obecności zarządu wspólnoty do którego należą Paula Bielawska – szefowa, Mariusz Maciejewicz – starosta oraz Krzysztof Iłendo – rzecznik prasowy. Dodatkowo na spotkaniu pojawił się ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji, ks. Marek Kowalczuk – duszpasterz białostockiej wspólnoty akademickiej FDNT oraz siostra Tomira Brzezińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Nie zabrakło wzajemnej integracji oraz wspólnych rozmów na temat fundacji, zainteresowań czy zbliżających się studiów. Poruszony został również temat zbliżającego się Dnia Papieskiego. Zarząd przedstawił swoje plany oraz poinformował, jak maturzyści mogą zaangażować się w jego organizację oraz obchody.

Po spożytym obiedzie stypendyści udali się na wspólną adorację, gdzie mieli również okazję pracować w grupach przy analizie i rozważaniu słów św. Jana Pawła II.  Po Mszy Świętej, maturzyści wraz z zarządem wybrali się na wspólne zwiedzanie Białegostoku, które zakończyło tegoroczny obóz.

 

Krzysztof Iłendo