Orszak TRZECH KRÓLI w Bielsku-Białej

 

 

Równo o godzinie 12.00 spod kościoła Opayrzności Bożej w Bielsku-Białej, podobnie jak  w 95 miastach Polski, wyruszył Orszak Trzech Króli.orszak Bielsko Biala

Obchody Święta  Objawienia Pańskiego w naszym mięście rozpoczęły się Mszą Świętą o  godzinie 10.30, celebrowaną przez biskupa Piotra Gregera, który w homilii zaznaczył ważność fragmentu Ewangelii mówiącej o powrocie Mędrców ze Wschodu do swojej ojczyzny. Podkreślił, iż każdy człowiek podobnie jak Królowie po spotkaniu z Chrystusem, wybiera inną  (lepszą) drogę życia: „Po spotkaniu z Chrystusem człowiek wybiera zawsze inną drogę, to znaczy, że chce żyć inaczej, lepiej, że się nawraca. Wraca do swojej ojczyzny, do swoich bliskich, do swoich codziennych obowiązków, lecz wraca inny, odmieniony, obdarowany miłością, napełniony mocą Bożej łaski i na jej miarę pragnie prowadzić swoje dalsze życie”. Oprawą liturgiczną oraz rozdawaniem królewskich koron zajęli się stypendyści naszej fundacji.

Po przemarszu ulicami Bielska- Białej, Oraszak prowadzony przez Trzech Króli na koniach, za którymi podążała Święta Rodzina w gronie Aniołów, jak również „Dziady żywieckie” mające za zadanie odstraszać „Zło” , oraz dzieci szkół podstawowych ubrane w peleryny królewskie, dotarł na bielski Rynek. Po wysłuchaniu życzeń Biskupa Ordynariusza diecezji bielsko-żywiekiej Tadeusza Rakoczego, rozpoczęto wspólne kolędowanie z kapelą ludową „Grojcowianie”, jak również pokazy walk średniowiecznych wojów, a żywieckie „dziady” strzelały głośno z kilkumetrowych biczy. W tym czasie kilkunastoosobowa grupa stypendystów prowadziła zbiórkę na stypendia, przy okazji rozdając słodkości dla najmłodszych. 

Przy towarzyszącej zimowej aurze, zakończyliśmy świętowanie ok. godziny 14.00, już nie mogąc się doczekać przyszłorocznego Orszaku Mędrców ze Wschodu.

 

 

 

/Marysia Kuśnierz/