Podziękowania z wioski afrykańskiej

Bębny afrykańskie, wideo wspomnienia z obozów wakacyjnych czy zdjęcie z wizerunkiem Papieża – to tylko niektóre z atrakcji, jakie XIII Dnia Papieskiego były dostępne w namiocie informacyjnym na warszawskiej Starówce.

Punkt ten, zwany w tym roku także „wioską afrykańską” to miejsce, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści, młodzi oraz starsi, równo dzieleni byli uśmiechem stypendystów oraz słodkimi krówkami. Dodatkowo do dyspozycji były kredki, kolorowanki, malowanie twarzy, afrykańskie warkoczyki, orientalne instrumenty, a w loterii do wygrania bilety do warszawskich muzeów i teatrów. Namiotu nie omijali również goście z zagranicy, którzy z ciekawością przyglądali się malowidłom i grze na bębnach, a równocześnie zaczerpywali informacje o fundacji, która pomaga młodym ludziom. Dlaczego wioska afrykańska? Skąd w ogóle taki pomysł? Czy afrykańskie rytmy można połączyć z nauczaniem JP2? A dlaczego nie? Jan Paweł II to szeroko pojęty mistrz dialogu – rozmawiał z każdym człowiekiem, bez względu na zajmowaną pozycję społeczną, rasę, czy kulturę, w każdej osobie odnajdując swojego brata. Czy można było zatem w lepszy sposób nawiązać do Jego nauczania? – tłumaczy Magdalena Bedełek – stypendystka, jedna z inicjatorek akcji.

Mieszkańcy i przechodnie, mimo pochmurnego popołudnia nie mogli narzekać na brak słońca w postaci żółtej fali stypendystów. „Fala”, czyli przemarsz młodzieży w żółtych chustach z balonami w ręku i śpiewem na ustach, ruszyła z okolic Placu Piłsudskiego i przeszła ulicami miasta, by kończąc trasę pod Sceną Główną zaprosić wszystkich na koncert galowy Dnia Papieskiego. W tym roku happening ten miał wyjątkową rangę, głównie ze względu na gościnny udział przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego oraz Młodzieżowej Orkiestry OSP z Suchowoli, którzy grą i śpiewem uświetnili inicjatywę stypendystów.

Poprzez śpiew, modlitwę, występy i poszczególne atrakcje chcieliśmy nawiązać dialog z mieszkańcami – ludźmi, którzy dzięki udzielonemu wsparciu, umożliwiają nam naukę i realizacje marzeń. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas, w atmosferze radości i w duchu nauczania Jana Pawła II. – wyznaje jedna ze stypendystek, kwestująca na rzecz funduszu stypendialnego.

Szczególne podziękowania kierujemy do partnerów tegorocznych akcji:

Związek Harcerstwa Polskiego

Młodzieżowa Orkiestra OSP w Suchowoli

Teatr Lalka

Teatr Guliwier

Muzeum Karykatury

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Wojska Polskiego

Logo