PORTA FIDEI – WROTA WIARY

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji siedleckiej po raz pierwszy uczestniczyli w spotkaniu formacyjno-integracyjnym trwającym trzy dni. Jego inicjatorem  i organizatorem był diecezjalny koordynator ks. dr Paweł Kindracki. W spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści, licealiści i studenci. Stypendyści spotkali się w Domu Rekolekcyjnym w Opolu Nowym/k. Siedlec, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, w dniach 1-3 marca 2013r.

 

Gośćmi specjalnymi zjazdu stypendystów byli: ks. Dariusz Kowalczyk z Zarządu Fundacji, który przedstawił stypendystom strukturę jej funkcjonowania oraz ogólne kwestie dotyczące tegorocznego obozu w Olsztynie i pani Katarzyna Obrębska, asystentka ds. stypendialnych FDNT, która omówiła sprawę składania wniosków o kontynuację stypendium, podkreślając, że jednym z najważniejszych punktów, według których się je przyznaje, jest aktywny udział w wolontariacie, uczestnictwo w obozie wakacyjnym, jak też na spotkaniu diecezjalnym.

Tegoroczny zjazd stypendystów miał charakter rekolekcyjny, głównie ze względu na okres roku liturgicznego, w jakim się znajdujemy – czas Wielkiego Postu. W piątkowy wieczór wszyscy wzięli udział w drodze krzyżowej, której przewodniczył ks. Ireneusz Juśkiewicz – wieloletni stypendysta FDNT. Każdy kolejny dzień rozpoczynaliśmy poranną modlitwą Kościoła – Jutrznią, a jego centralnym punktem była celebracja Eucharystii. Jako że czas rozpoczęty Środą Popielcową jest czasem poświęconym Bogu, zamyśleniem się na dłuższą chwilę nad swoją postawą, zostało sprawowane nabożeństwo pokutne, po którym każdy z nas mógł przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Wieczorem pod przewodnictwem ks. Pawła razem adorowaliśmy Najświętszy Sakrament.

Jednym z zadań naszego spotkania była integracja. W sobotni wieczór spotkaliśmy się więc na auli seminaryjnej, wtedy to każdy z nas przedstawił się, uwzględniając czas trwania jego przygody z fundacją. Był też czas na zadawanie pytań do ks. Koordynatora i alumnów seminarium oraz omówienie przyszłych działań formacyjnych – planowanie rekolekcji i innych spotkań.  

W niedzielne przedpołudnie klerycy oprowadzili stypendystów po seminarium, w którym na co dzień mieszkają i studiują. Po podsumowaniu i zarysowaniu konturów nieznanej dla żadnego z nas przyszłości wspólnie zjedliśmy obiad, kończąc tym samym nasze trzydniowe spotkanie. Stypendyści wyjeżdżali z seminarium z radością i nadzieją płynącą z faktu, że jako członkowie fundacyjnej rodziny tworzą wspólnotę ludzi zmierzających w tym samym kierunku realizacji powołania do świętości.   

Słowo Boże, homilie, świadectwa podczas kręgu biblijnego… – zasiały w stypendystach nowy zapał, nową, jeszcze większą nadzieję na budowę lepszego jutra, na pokonanie swoich granic i spełnianie marzeń. Utwierdziły w przekonaniu, że nie należy się bać, gdyż cały czas jest z nami Bóg i jeśli mu zawierzymy, on będzie nas bezpiecznie prowadził po życiowej ścieżce…

                                                                        Aleksandra Kalbarczyk

rzecznik prasowy FDNT w Siedlcach