Droga Krzyżowa, a zwłaszcza poszczególne jej stacje, są od dawna inspiracją wspólnoty katowickiej do przygotowań wielkopostnych, co znajduje innowacyjne odzwierciedlenie w ich corocznym rekolekcyjnym wyjeździe.
Jak co roku rekolekcje odbywały się w weekend poprzedzający Święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz tradycyjnie miejscem pobytu stypendystów był najstarszy dom rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej, mieszczący się w Kokoszycach – cichej miejscowości, z dala od miastowego gwaru oraz szybkiego tempa życia na co dzień. Każdy mógł więc oderwać się choć na chwilę od swoich spraw i zwrócić uwagę na to, co najważniejsze, czyli Chrystusa. Trzydniowy wyjazd podzielony jest zawsze na trzy stacje, czyli trzy centralne punkty, którymi są Dom Rekolekcyjny w Kokoszycach, wyjazd do jakiegoś miejsca o charakterze pielgrzymki oraz Archikatedra Katowicka.
Już pierwszego dnia, w piątkowy wieczór, stypendyści mieli okazję uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu oraz przystąpić do sakramentu pokuty. Było to dobre przygotowanie do sobotniej pielgrzymki na Górę Świętej Anny, która była babcią Jezusa, a której obecność można było doświadczyć podczas odprawionej Mszy świętej w sanktuarium pod jej wezwaniem. Mieliśmy również możliwość dokładnego zwiedzenia całego wnętrza kościoła oraz muzeum.
Na dziedzińcu mieszczącym się w samym centrum Góry Świętej Anny stypendyści uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, która, jak wiadomo, jest niezbędnym elementem przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Zwieńczeniem sobotniego dnia była adoracja, wspólna modlitwa oraz konferencja wygłoszona przez ks. Łukasza Wieczorka, który towarzyszył wspólnocie przez całe rekolekcje, dzieląc się niezwykle ciekawymi rozważaniami. Na koniec czasu spędzonego wspólnie na modlitwie każdy został pobłogosławiony Najświętszym Sakramentem, dzięki czemu w jeszcze większym stopniu można było doświadczyć wyjątkowej, indywidualnej więzi z Chrystusem.
Kolejnego, już ostatniego dnia rekolekcji, stypendyści udali się do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie całą wspólnotą zaznaczyli obecność Żywego Pomnika Jana Pawła II podczas Eucharystii sprawowanej z okazji Światowego Dnia Młodzieży oraz Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej. Mszy świętej przewodniczył abp Wiktor Skworc. Wydarzenie to co roku wprowadza w obchody Wielkiego Tygodnia oraz sprawia, ze wraz z przeżytymi rekolekcjami każdy jest przygotowany na to, by wspólnie z Chrystusem udać się na Drogę Krzyżową i razem z nim przeżywać cierpienie, jakiego doświadczył dla nas wszystkich.