Rekolekcje wielkopostne wspólnoty siedleckiej gimnazjalistów i licealistów

Każdego dnia spotykamy bardzo wielu ludzi. Spotykamy? A może raczej tylko mijamy, najczęściej widzimy jak się spieszą, jak za czymś gonią… Ich sylwetki, ich twarze… Może czasami zastanawiamy się o czym myślą, może czasami czegoś od nas oczekują, a czasami przechodzimy obok ich wszystkich zupełnie obojętnie. A jak to jest podczas spotkania z tym Najważniejszym Gościem? Czy tylko popatrzymy na Niego przez chwilę i idziemy dalej? Jest to spotkanie, czy obojętne przejście, tak jak na ulicy?

W myśl tegorocznego hasła „Spotkać Jezusa” stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z Diecezji Siedleckiej próbowali nie tylko zobaczyć, ale i naprawdę pobyć z Jezusem.

W dniach 27 luty – 1 marca 2015r. odbyło się coroczne spotkanie stypendystów Diecezji Siedleckiej. Uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studenci, będący „żywym pomnikiem Jana Pawła II” byli gośćmi w Bursie św. Stanisława Kostki    w Siedlcach. Inicjatorem, a zarazem organizatorem spotkania, był diecezjalny koordynator – ks. dr Paweł Kindracki.

Spotkania mają charakter formacyjno – integracyjny. Nie sposób aby ludzie, którzy tworzą jedno wielkie Dzieło wcale się nie znali. Ale aby móc jeszcze pełniej przekazywać, świadectwem swojego życia, prawdziwe wartości, warto spotkać się z tym, który jest Najwyższą Wartością. Pomóc w tym miała wspólna Droga Krzyżowa, poranna modlitwa Kościoła – Jutrznia, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, celebracja pokutna z możliwością indywidualnej spowiedzi, refleksje i pytania postawione samemu sobie i wreszcie – Eucharystia, źródło niewyczerpanych łask. Rekolekcje dla stypendystów poprowadził ks. Marek Weresa.

Aby stare polskie przysłowie znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości, oprócz czegoś dla ducha, było i coś dla ciała. W sobotnie popołudnie stypendyści wybrali się na spacer, podczas którego mogli zobaczyć najcenniejsze zabytki miasta i w pigułce poznać jego historię. W programie spotkania było jeszcze zwiedzanie Diecezjalnego Muzeum, po którym oprowadzała nas kustosz pani Dorota Pikula, oraz możliwość podejrzenia przy pracy dziennikarzy, i nie tylko, Katolickiego Radia Podlasie.

Jednym z elementów spotkania była również projekcja filmu pt. „Bóg nie umarł” w reż. Harolda Cronka, gdzie została pokazana wielka siła wiary. Wiary, która przezwyciężyła bardzo ciężką próbę, i to właśnie ona pozwala nam na prawdziwe spotkanie z Jezusem.

Serdecznie dziękujemy ks. Dyrektorowi i wszystkim pracownikom Bursy             św. Stanisława Kostki w Siedlcach za serdeczne przyjęcie i okazaną życzliwość. Nasze słowa wdzięczności kierujemy w stronę ks. Marka Weresy, kapłanów oraz alumnów WSD, którzy nam w tych dniach posługiwali.

 

                                                                          Aleksandra Kalbarczyk    

                                                                        rzecznik prasowy FDNT w Siedlcach