Rzeszowscy studenci na wigilii miejskiej

,,Wigilia jak 100 lat temu- Tradycje Podkarpacia” – pod takim hasłem odbyła się Wigilia na rzeszowskim Rynku w dniu 19 grudnia. W wydarzeniu tym brali udział również stypendyści z rzeszowskiej wspólnoty Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Wigilia rozpoczęła się o godzinie 15 misterium Wigilii Bożego Narodzenia w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru M.I.S.T. Następnie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój. Władze samorządowe i kościelne skierowały do osób obecnych na Rynku życzenia. Później miało miejsce dzielenie się chlebem. Stypendyści, którzy byli wolontariuszami, częstowali symbolicznymi chlebkami i rozdawali opłatki. Każdy mógł skosztować potraw przygotowanych na tą uroczystość. W trakcie poczęstunku trwał koncert kolęd pt. ,,Zadumany cały świat” w wykonaniu uczniów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Około godziny 17 na rzeszowski Rynek wjechał Orszak Świętego Mikołaja, który przywiózł dary da mieszkańców miasta. Zadaniem wolontariuszy było rozdanie owych paczek. Dodatkową atrakcją dla mieszkańców była żywa szopka, dzieci mogły skorzystać z przejazdu z zaprzęgiem świętego Mikołaja. Koncerty kolęd i kiermasze tradycyjnych wyrobów trwały do niedzieli, 21 grudnia.

Pomoc w takim wydarzeniu jest ciekawym doświadczeniem. Stypendystom przyświecała jedna idea- chcieliśmy pomóc, aby nikt w te święta nie czuł się samotny. Taka Wigilia to z jednej strony możliwość spotkania się władz miejskich z mieszkańcami i złożenia sobie życzeń, z drugiej jednak strony to niestety jedyna namiastka świąt Bożego Narodzenia dla osób bezdomnych. W taki dzień, jak ten nikt nie powinien być sam.  Każdy z obecnych na rzeszowskim Rynku z pewnością poczuł magię Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                       Katarzyna Bednarz

                                                                                     fot. Małgorzata Smolińska

                                                                                        wspólnota rzeszowska