Spotkanie opłatkowe Prezydentów, Burmistrzów oraz Wójtów „Miast i miejscowości papieskich”

Dzisiaj miało miejsce coroczne Spotkanie Opłatkowe Prezydentów, Burmistrzów oraz Wójtów „Miast i miejscowości papieskich”.  Jest ono ważnym wydarzeniem, ponieważ podsumowuje roczną współpracę samorządów z Fundacją. Ze względu na sytuację epidemiologiczną przeprowadzone zostało w formie zdalnej.

Gości przywitał ks. Łukasz Nycz, po nim słowo wstępne wygłosił abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Następnie spotkanie upiększyła bożonarodzeniowa pieśń pt. „Nad Betlejem w ciemną noc” wykonana przez Chór i Orkiestra FDNT. Po wprowadzeniu w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia ks. Paweł Walkiewicz, Wiceprzewodniczący Zarządu reprezentujący na spotkaniu ks. Dariusza Kowalczyka, który z powodu zakażenia COVID-19 przebywa w szpitalu, zrelacjonował działalność Fundacji w 2020 roku. Podsumowanie urozmaicone było spotami filmowymi przygotowanymi przez stypendystów oraz absolwentów Fundacji. Następnie kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji podziękował prezydentom miast za ich włączenie się w obchody minionego Dnia Papieskiego.

Jako kolejny głos zabrał dominikanin, o. Jarosław Kupczak. „Dzisiaj potrzeba jest solidna i pogłębiona katecheza o św. Jania Pawle II” – zauważył znawca papieskiego nauczania i pracownik Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Zaznaczył w ten sposób problem, który dotyczy rozpowszechniania nauki Jana Pawła II. Dorobek naukowy Świętego nie jest wystarczająco krzewiony wśród młodzieży, tym samym pojawiają się dzisiaj głosy atakujące świętość Papieża.

Głos na spotkaniu zabrał także Burmistrz Wadowic, Pan Bartosz Kaliński podsumowując obchody setnych urodzin Jana Pawła II w mieście, z którego pochodził. W swojej wypowiedzi podkreślił wielki wpływ Papieża na Polskę, ale także na jedność Europy, za przykład dając spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w Wadowicach. W imieniu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie głos zabrała prof. Dominika Żukowska-Gardzińska, prezentując nową publikację zatytułowaną: „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”. Po tym wystąpieniu goście mieli okazję do zabrania dyskusji.

W duchu minionych Świąt Bożego Narodzenia stypendyści złożyli gościom oraz gospodarzom życzenia świąteczne, po nich, w imieniu samorządowców złożył je Pan Tomasz Budasz – Prezydent Gniezna. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo abpa Stanisława Gądeckiego.

Mateusz Borządek

GALERIA ZDJĘĆ